Grafik Tasarımcılara ilham verecek çok bilinmeyen İstanbul semtleri ve mekanları -1

Şairin de dediği gibi ‘’Sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiği’’ İstanbul’un her semti bir güzellik, her semti yaratıcı insanlar için ayrı bir ilham kaynağı.

Bu yazımızda istedik ki İstanbul’u bir de ‘’grafik tasarımcı’’ gözüyle gezelim… Ama öyle orada bu var, şurada şu var gibi değil; şehir olarak, yaşayan bir şehir olarak İstanbul’un hangi semtleri ilham veriyor  onu görelim.

Size bildiğiniz değil, bilmediğiniz bir İstanbul’dan bahsedeceğiz… Bilmediğiniz belki de hiç görmediğiniz, ama görünce yaratıcılığınızda yeni ufuklar açacağından emin olduğumuz İstanbul semtlerine, o semtlerdeki favori mekanlarımıza gidiyoruz…

Çantanızı hazırlayın ve bilgisayarlarınızı yanınıza alın; Cihangir’de Moda’da çalışmaktan sıkılmadınız mı kuzum? Bakın İstanbul’a ne güzel yerler var… İlham garanti

Önce elbette tarihi yarımadaya gidiyoruz…

Süleymaniye

Mimar Sinan’ın yaptığı muhteşem eser Süleymaniye Camii bile tasarımcılar için başlı başına bir ilhamken, Süleymaniye sokaklarında yürümenin keyfine varın deriz… Özellikle Sahaflar Çarşısı’ndan girip Beyazıd Meydanı’na çıkacağınız, oradan İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin arasından geçerek varacağınız Süleymaniye yolu, üzerindeki pek çok tarihi konakları, tarihi çeşmeleri ve diğer tarihi eserleri ile size 16. yy’ı bozulmamış şekilde görmeyi vaat ediyor.

Süleymaniye Camii’nin avlusundan Boğaz’a ve Haliç’e bakmayı, gökyüzünde uçan kuşları seyretmeyi ise ihmal etmeyin…

Gezdiyseniz ve karnınız biraz acıktıysa… Ya da ilham geldiyse ve çalışmanın tam zamanıysa önerimiz Süleymaniye’deki Lalezar.

Yıllardır hizmet veren Lalezar’da hem tarihin içinde olacak, hem de çalışmak için aradığınız ortamı bulacaksınız.

Süleymaniye yüzyıllardır nice şaire, hattata, minyatür sanatçısına ilham verdiği gibi… Günümüzde de ilham vermeye devam ediyor. Nedim’in, Fuzuli’nin, Baki’nin yürüdüğü sokaklarda yürüyüp de ilham almamak mümkün mü sorarız size ey dostlar!

Süleymaniye…

Süleymaniye Cami

   lalezar

Lalezar…

Süleymaniye’ye kadar geldiyseniz kesinlikle gitmeniz gereken bir başka durak ise Küçükayasofya semti…

Küçükayasofya İstanbullular tarafından çok bilinmese de tarihi dokusuyla tam bir ilham kaynağı… Özellikle hafif yağmurlu bir havada gittiyseniz, Küçükayasofya’nın sizde bıraktığı izleri uzunca bir süre silemeyeceksiniz.

Ayasofya Camii’nin birebir aynısı olan ama adından da anlaşıldığı gibi daha küçüğü olan Küçükayasofya Camii’nden adını alan semt, pek çok geleneksel türk sanatçısının atölyesine ev sahipliği yapıyor. Küçükayasofya sokaklarında gezerken kafanızı çevirdiğiniz bir camın arkasında hattat bir amcayı görebilir, biraz ilerlerken ustalıkla ney yapan bir ustaya denk gelebilirsiniz.

Eğer yeterince gezdiyseniz ve artık bir şeyler üretmenin zamanı derseniz, hiç çekinmeden Küçükayasofya Camii’nin içine girin ve hemen sağındaki o mütevazı kapıdan açılan bahçeye çıkan… Karşınıza Ahmed Yesevi Vakfı bahçesi çıkacak ki, masalarda oturanların ya çektikleri fotoğrafları editlediklerini ya da sizin gibi tasarımcıların oturup bir şeyler çizdiğini göreceksiniz.

Küçükayasofya az bilinen, bilenlerin vazgeçmediği ilam dolu bir semt.

Küçükayasofya

küçükayasofya

Ahmed Yesevi VakfıScreen Shot 2016-08-11 at 16

Küçükayasofya’yı da gezdikten sonra, hazır oralardayken kesinlikle görmeniz gereken bir başka semt de Zeyrek.

Bir çoğunuzun bu semti bile ilk defa duyduğunuzu biliyoruz…

Zeyrek, içindeki eski kilise camii ile kesinlikle bir ilham kaynağı… Sadece Zeyrek evlerinin arasında yürürken bile içinizde bambaşka hisler uyanacağından eminiz.

Zeyrek sokaklarında gezin, tarihi evlerine bakın; derin derin tarihi içinize çekin… Esnaf ile konuşun, mutlaka içlerinden birisi size çay ısmarlayacaktır, oturun keyifle için. Hikayelerini dinleyin. 2-3 saat sonra içinizin ilham ile dolu olacağına garanti veriyoruz.

Bir şeyler yemek ya da biraz çalışmak istiyorsanız ise önerimiz Zeyrek’teki kilise camiinin hemen yanındaki çay bahçesi… Belki otururken o muhteşem tarihi kilise camiyi çizersiniz ha kim bilir..?

Hadi her zaman gittiğiniz semtlerden ve kafelerden çıkın artık… İstanbul’un tarihi semtleri size ilham vermek için yüzyıllardır aynı yerde bekliyor.

Zeyrekzeyrek

Zeyrek Kilise Cami

zeyrekca2

İlham veren semtler devam edecek…