×
×
YARIŞMA SAHİBİ KILAVUZU
Yarışma sahibi kılavuzu nedir?
 • Yarışma Sahipleri, bu bilgiler sizin için! 

Eğer genel topluluk kılavuzunu okumadıysanız, sizin için en iyi başlama noktası orasıdır. Fakat bu sayfayı da okumak gereksinimi duyabilirsiniz. Bir yarışma başlatmak için bu kılavuzu okumak ihtiyacı duyacaksınız.

Genel
 • Her tasarım talebinize ayrı yarışma. 

Evet, sizin logonuz, kartvizitiniz, mektup zarflarınız, fatura ve irsaliye ve bir çok farklı tasarım gereksinimleriniz için tek bir yarışma başlatmak çekici olabilir. Fakat bu tarz bir yarışma başlatmak bir yönetim kabusu olabilir. Bize güvenin! Biz size "Yarışma Oluştur" sayfalarında ayrı ve beraber açılabilecek kategorileri belirledik. Lütfen her bir tasarım işi için ayrı bir yarışma açın ki hepimiz rahat olalım. Belirlenen kategoriler dışında çoklu yarışma başlatmak istediğinizde bizimle irtibata geçin biz de sizi bilgilendirelim. 

 • Tasarım, tasarım, daha fazla tasarım!

Tasarlatasarlat tamamen tasarım ile ilgilidir. Harika, muhteşem tasarımlar! Henüz ilave olarak sadece marka adı ve slogan yarışmalarına alt yapı sağlıyoruz. Kod yazmak için alt yapı sağlamıyoruz. Eğer kodlama gereksiniminiz olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz. Tasarım istiyor musunuz? Tam yerindesiniz!

 • Ne kadar ekmek, o kadar köfte!

Ofisinizdeki ortalama bir ofis çalışanı yarışmanızı keyifle izleyebilecek mi? Bu çok önemli.

 • Şimdiye kadar edindiğimiz tecrübeler doğrultusunda tavsiyelerimiz.

Yarışmanızın verimini etkileyen (4) önemli faktör vardır. Önem sırasına göre;

1) Yarışmanın "Kazanan Seçme Garantili" konuma getirilmesi! 

Yarışma sahibi ne kadar "İyi bir tasarım ortaya çıkmazsa" tedirginliği yaşarsa, tasarımcılar da bir o kadar "Emeklerim boşa mı gidecek" tedirginliği yaşarlar. Özellikle profesyoneller sunum yapmakta çekimser davranırlar. En önemli faktördür.

2)Yarışmaya ilginiz! 

Yarışmalar interaktif olarak yürütülür. Tasarımları yıldızlamak, elemek, özel ve genel mesajlar yazmak tasarımcılara şevk verir. İlgisiz kalınan yarışmalara tasarımcılar da ilgisiz kalır. 2. önemli faktördür.

3) Yarışma bütçesinin büyüklüğü! 

4)Yarışmanın süresi! 

Elbette uzun sürede çok daha fazla sunum alınacaktır. Bizim önerimiz standart (7) gün seçiminin bitmesine yakın sürenin uzatılmasıdır. Bu uzatım sırasında ödülün bir miktar arttırılması ilgiyi çok daha fazla arttıracaktır.

Adil Yarışma ,Telif Hakkı
 • Tasarımı kullanmadan önce ödemeni yap. 

Telif Hakkı hukukunu ve kurallarını biliyorsunuz. Biz de, siz de biliyoruz ki yarışmanızı kazanan kişiye ödülünü ödemeden tasarımını kullanamazsınız. Biz sadece bunu hatırlatmamızın doğru olacağını düşündük. Bir diğer deyişle aksi söz konusu olduğunda elimiz armut toplamayacak.  

 • Çoklu hesap? Çoklu sorun!

Çoklu hesaplar oluşturmak olumsuz bir durumdur. İletişimin bunca hız kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Öksürdüğünüzde dünyanın diğer ucundan geçmiş olsun mesajı gelebilir. Artık itibar çok önemli bir kazanç! Çoklu hesaplar tasarımcılar için kafa karıştırıcı olacak ve oluşturduğunuz olumlu itibarı zedeleyecektir. Bunu kimse arzu etmez! Siz itibar biriktirmektesiniz. Tek hesabın size kazandıracağı budur.

Geri bildirim ve Tartışma
 • Lütfen tasarımcılarla aranızda tartışın. 

Yarışmanıza katılan tasarımcılar, sizin tasarımları hakkında neler düşündüğünüzü bilmek için meraktan ölürler. Her tasarım için yorum yapmayabilirsiniz. Fakat yarışmanızda yarışan her tasarımcıya bir geri bildirim yaparsanız itibarınız artar ve yarışmacılardan daha çok tasarım sunumu gelir. Emin olun! Tasarımcılar, olabildiğince detaylı, yapıcı ve önemseyen bir geri bildirim ihtiyacı duyarlar. Geri bildirimlerinizi olabildiğince açık ve anlaşılır yapın. Büyük olasılıkla daha muhteşem tasarımlar alacaksınız.

Ödüller
 • Nakitle konuşmak! 

Ödül oluşturduğunuz bütçenin yaklaşık %55-60'ı kadar açılır. Bakiyesi hizmet ücretimiz ve %18 KDV sini içerir. Eğer yanında nakit olmayan bir ödül koymak istiyorsanız, hoş gelirsiniz. Sonuç olarak yarışmanız tasarımcılara çok daha çekici gelir. Bütçeleri görmek için "Yarışma Oluştur" sayfamızı gözden geçirin. Bütçeyi yüksek tutmak ödülü de yükseltecek, sonuç olarak tasarımcıların ilgisini ve kazanma arzusunu arttıracaktır. Yarışma sırasında ödül miktarınızı arttırabilir ve 2.lik, 3.lük gibi yeni ödüller oluşturarak birden fazla kazanan tasarım belirleyebilir, onlarında kullanım haklarına sahip olabilirsiniz.

Tasarımın Transferi ve Ödeme

Kendi formatınızı belirleyin. Ne yaparsanız yapın, bitirilmiş sanat çalışmasının size hangi formatla iletilmesi gerektiğini belirlemeyi unutmayın. Bir logo mu tasarlattırıyorsunuz? Biz sizin yerinizde olsaydık tasarımı Corel Draw veya Adobe Illustrator tarafından üretilmiş vector formatında isterdik. Sizin açıp görüntüleyebilmeniz için ekinde PDF formatında bir dosyanın da bulunması uygun olacaktır. Bu formatta grafikleri kalitesinden bir şey kaybetmeden tekrar boyutlandırabilirsiniz. JPG, GIF, TIFF ve PNG gibi dosyalar boyutlandırmada ve kaliteyi korumakta yeterli esnekliğe sahip değillerdir. 

Kazanan tasarımcının seçilmesi sonrası kazanan tasarımcı ile karşılıklı bir fikri mülkiyet devir sözleşmesi onaylanır. Sözleşme onayı sonrası kazanan tasarımcı ile yarışma sahibi karşılıklı görüşerek ufak tefek bazı revizyonlar yapabilirler. Finalde, kazanan tasarımcı bizlerin VEKTÖREL dediğimiz matbaa basım standartlarında yüksek format dosyaları sisteme yükler ve yarışma sahibi dosya doğruluk son onayını vererek prosedürü tamamlar.

Dosyalar hesabınıza yüklendikten sonra biraz üzerinde "Dosyaların doğruluğunu onayla" ibaresi görünecektir. Tasarımcının ödemeye hak kazanması için bu sekmeyi tıklamanız gerekecektir. DİKKAT! Bu sekme tıklandıktan sonra yarışma ile ilgili sistem üzerinden hiç bir başka işlem yürütemezsiniz. Her şeyin tamamlandığından emin olmanız halinde son onayı vermeniz uygun olacaktır.

Yarışmayı Geri Çekmek?
 • Hemen ayrılmak mı?

Geri ödeme garantili başlatılan yarışmalarda, eğer yarışmayı kazanan seçme garantili hale getirmediyseniz yarışmanızı geri çekip listeleme ücreti hariç ödemenizin tamamını geri talep edebilirsiniz. Ödül vermeden yarışmanızı sonlandırabilir ve geri ödeme almak için çalışmalara başlayabilirsiniz. Fakat böyle bir eylem sizi tasarımcılar nezdinde açıktır ki sevimsiz yapar. Örneğin ileride açacağınız yarışmalara tasarımcıların ilgisini çekmeniz zorlaşır. Doğrusu, ödüllendirmenizi yaparak yarışmanızı bitirmektir. Dikkat! Kazanan seçme garantili başlatılan yarışmalarda geri ödeme talep edilemez. Geri ödeme garantili yarışmanızı istediğiniz zaman kazanan seçme garantili hale getirmek mümkündür. Yarışma sayfanızın sol üstünde "Ayarlar/Yönet" sekmesini tıklayarak ve açılan sayfada "Yarışmayı garantili yap" sekmesini tıklayarak anında yarışmanızı kazanan seçme garantili konuma taşıyabilirsiniz. Yarışmanızı garantili yapmak yarışmanızın daha çok ilgi çekmesini sağlayacaktır. Yarışmanızı ihmal etmek ve takip etmemek de hoş bir yaklaşım olmaz. Yokluğunuz tasarlatasarlat tasarımcılar topluluğunda sevgiye ve muhabbete neden olmayacaktır. Eğer uzun bir süre değerlendirme ve yorum yapmaz ve geri bildirim sağlamazsanız katılımcı tasarımcılar açtığınız yarışmadan etkilenmiş olmaktan çok uzak olacaklardır. Yarışmanızı ihmal etmeniz sizin itibarınızı da tasarımcılar nezdinde azaltacaktır.

Doğrudan kazanan seçme garantili başlayan yarışmalar.

Doğrudan kazanan seçme garantili başlayan yarışmalar geri ödeme garantili başlatılan yarışmalara göre daha düşük bir asgari ödemeyle başlatılabilir. Bu yarışmalarda geri ödeme yapılması söz konusu değildir. Ancak 10 tasarımdan az sunum yapılırsa talep halinde geri ödeme yapılır. 

Yarışma başlatmak

Yarışma başlatmak toplam 4 aşamadan oluşmaktadır.

 1. Kategori belirlenmesi
 2. Zorunlu olmayan özel seçimlerin yapılması.
 3. Yarışma hakkında özet hazırlanması.
 4. Üye bilgilerinin girilmesi ve ödeme yapılması
 • Kategori belirlenmesi.

Tasarlatasarlat sayfalarına girdiğinizde sayfanın en üstünde bulunan menülerde "Yarışma oluştur/Başlat" sekmelerini göreceksiniz. Tıkladığınızda Tasarım kategorilerinin ve her kategori için yapılacak asgari ödemeleri göreceksiniz. Kategoriler 4 grup halinde oluşturulmuştur. Her grup tıklandığında alt kategorilere ulaşabilirsiniz.

 •   Zorunlu olmayan özel seçimlerin yapılması.

Kategori belirlenmesi sonrası ikinci sayfaya geçtiğinizde orada bütçenizi arttırabilir ve özel seçimler yapabilirsiniz.

 •    Yarışma hakkında özet hazırlanması.

En altta bulunan "devam et" sekmesini tıkladığınızda üçüncü özet sayfasına geçersiniz. Başlık ve alt başlık yarışmalar listesinde görünür. Kısa bir konu özeti yazıp daha fazla detaylara Yarışmanın konusunda girebilirsiniz. Özet örnekleri için tamamlanmış yarışmalarda bulunan diğer yarışma özetlerini inceleyebilirsiniz. Tasarımcılara isteklerinizi daha derinlemesine verebilmek için özet sonundaki sliderleri  "Tıklayarak" sağa sola kaydırabilirsiniz.

 •    Üye bilgilerinin girilmesi ve ödeme yapılması

Özetinizi tamamladıktan sonra "Devam et" sekmesini tıklayarak dördüncü ve son sayfaya geçin. Bu sayfada kişisel/kurumsal bilgilerinizi girdikten sonra Kredi Kartı veya Havale/EFT yolu ile ödemenizi yapabilirsiniz. Kredi Kartı ödemelerinde sistem sizi otomatik yönlendirir. Hesabınızdan yarışma özet sayfanız açılır. Özetiniz üzerinde son kontrollerinizi yaptıktan sonra yarışmanızı yayına sunabilirsiniz. Yarışma sayfanız açıldığında alt menüde "Tavsiye" başlığı altında bir sekme göreceksiniz. Bu sekmeyi tıklayarak yarışma yönetimi konusunda her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Sistem Nasıl Kullanılır?
Kullanım Sistemi

H1: Bu linki tıklamanız halinde iletileriniz sayfasına gider ve size gelen mesajları okuyabilir, cevaplayabilir veya yeni bir mesaj gönderebilirsiniz.


H2: Bu link sizi kendi bilgilerinizin bulunduğu sayfaya götürür. Genel görünümde izlediğiniz yarışmaları bulur, özel iletiler linki ile iletilerinize gider, profilim linkini tıklayarak kendinizle ilgili bilgilere ulaşır, isterseniz değiştirebilirsiniz. Bakiyem linkini tıklayarak hesap bakiyenizi görebilir, isterseniz bakiyenizi kendi banka hesabınıza transfer edebilirsiniz. İsterseniz şifre değiştirme linkini tıklayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

H3: Burada sizin nickiniz görüntülenir. Bu linki tıklayarak Tasarlatasarlat ortamında görüntülenen profilinize ulaşırsınız.

S1: Yarışmanın adı altında o yarışmanın hangi kategoriye girdiğini gösteren bir linktir. Tıkladığınızda o kategoriye ait yarışmalar listesine gidersiniz.

S2: Yine o yarışma adı altında sizi o yarışmayı açan kişinin bilgilerine götürecek bir linktir. Tıkladığınızda yarışma sahibinin profilini görüntüler ve hakkında bilgi sahibi olursunuz.

G: Yarışmanın sonlanmasına kaç gün, kaç saat kaldığını gösterir.

P: Yarışma hakkında bütün bilgileri burada bulursunuz. Yarışmanın ne için açıldığı, neler istendiği, neler istenmediği ile ilgili yarışma sahibin verdiği her türlü bilgiyi görüntüleyebilirsiniz.

Mb1: Bu link tıklandığında yarışmanıza sunulan son tasarımlar görüntülenir. Daha önce yarışmanızı ziyaret etmiş ve bir tasarım üzerinde eleme, yıldızlama veya tasarımcıya yorum gibi bir işlem yapmışsanız o tasarım bu link altında görüntülenmez. Sadece daha önce görmediğiniz tasarımlar görüntülenir.

Mb2: Yarışmanız üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde bu linki tıklayarak yarışmanızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Mb3: Bu link tıklanarak yarışma hakkındaki bütün detaylara ulaşabilir.

Ma: Beğendiğiniz tasarımları aday gösterdiğinizde o tasarımlar bu link tıklanarak görüntülenebilir.

T1: Bu link üzerinden yarışma sahibi tasarımlara yıldızlar vererek tasarımcıya tasarımını ne kadar beğendiğini yansıtır. Linkin üstüne geldiğinizde üstünde bulunduğunuz yıldız kadar yıldızın rengi turuncuya dönüşür ve tıkladığınızda sabitlenir.

T2: Bu link üzerinden yarışmayı izleyen bütün Tasarlatasarlat katılımcıları yıldızlama yapabilir ve ortalaması mavi renkli yıldızlar olarak tasarıma yansır. Yarışma sahibi bu yıldızlamada manipülasyon olabileceğini dikkate almalıdır.

T3: Burada tasarımcının nicki görüntülenir. Bu linki tıklayarak tasarımcının profiline ulaşabilir ve tasarımcı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

T4: Bu link tıklandığında tasarımcının yarışmaya sunduğu tüm tasarımlar görüntülenir.

T5: Görüntülenen numara tasarımın yarışmaya kaçıncı sırada sunulduğunu gösterir.

T6: Yarışma sahibi eğer tasarımı beğenmişse bu linki tıklayarak tasarımı kazanabilecek adaylar arasına alarak karar aşamasında kendisine seçme kolaylığı sağlayabilir.

T7: Yarışma sahibi tasarımı hiç beğenmemiş ise bu linki tıklayarak eleyebilir.

R: Burada yarışma sahibinin yarışma ve tasarımlar hakkında genel yorumları görüntülenir.

R2: Yarışma sahibi ileti kutusuna yarışma ve tasarımlar hakkındaki yorumlarını yazarak katılımcıları genel olarak bilgilendirebilir.

A: Burada ödül tutarı ve yarışmanın garantili, özel, gizli vs. gibi nitelikleri görüntülenir.

B: Yarışmanın başlangıç tarihi ve saati görüntülenir.

B1: Yarışmanın bitiş tarihi ve saati görüntülenir.

B2: Yarışmaya sunulan toplam tasarım sayısı görüntülenir.

B3: Yarışmaya tasarım sunan toplam tasarımcı sayısı görüntülenir.

B4: Yarışma sahibinin veya yöneticisinin yarışma sayfasına en son ne kadar zaman önce giriş yaptığı görüntülenir.

B5: Yarışma sahibinin veya yöneticisinin yaptığı yorum sayısı görüntülenir.

Y: Yarışma ödülünün ödeme şekli ve şartları görüntülenir.

K: Yarışma sahibi eğer yapmış olduğu yarışma özetine ek bir resim ve sair dosyası eklemek istiyorsa bu linki kullanarak ekleyebilir. Bu eklemeler yarışma açılmadan yapılamaz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
GENEL
KULLANICI HESAPLARI
TELİF HAKLARI
TASARIMCI ÖDEMELERİ
TASARIM YARIŞMASINI BAŞLATMAK
TASARIM SUNUMU
ÜCRETLER VE MALİYETLER
KILAVUZLAR
TOPLULUK GENEL KILAVUZU
YARIŞMA SAHİBİ KILAVUZU
TASARIMCI KILAVUZU