×
×
TASARIM YARIŞMASINI BAŞLATMAK!
Bir tasarım yarışması yürütmenin avantajları nelerdir?
Bir tasarım gereksiniminiz olduğunda bunu geleneksel yollar yerine bir yarışma yürütme yolunu seçerek elde etmenizin birçok mantıklı nedeni vardır. 

• Eğer kurum içi veya hali hazırda serbest çalışan bir tasarımcınız yoksa tasarım yarışması yürütmek ideal bir yoldur.

 • Bir tasarım seçebilmeniz için size bir sürü alternatif sağlar. 

• Bir tasarımcının geçmişteki tasarımlarının üstüne temellenmiş çalışmaları üstünde karar vermekten ziyade tasarım yarışması size, sizin için yaratılmış tasarım alternatifleri temin eder. 

• Tasarım yarışmaları hızlıdır. Bir yarışma ortalama bir hafta sürer ve sonunda siz tamamlanmış bir tasarıma sahip olarak işinize bakarsınız. 

• Tasarım yarışmaları uygun maliyetlidir Bir yarışmanın size ortalama maliyeti 399TL civarındadır. 

• En önemlisi bir kişinin şartlarına ve insafına mahkum olmazsınız.

Başarılı bir tasarım yarışmasını nasıl yürütürüm?
Tasarım yarışması sadece başlatıp, unutup sonra da bir sonuç bekleyeceğiniz bir şey değildir. Biraz zaman ayırır, izler ve aşağıdaki kurallara bağlı kalırsanız topluluğumuzdaki itibarınız artar ve en iyi tasarımcıların ilgisini çekersiniz.

• İlgi çekici bir tasarım yarışması yaratmak.

Topluluğumuzdaki en yetenekli tasarımcılar büyük olasılıkla [garantili] ve ilgi [çekici bir ödül] sunan yarışmalara girmeyi tercih edeceklerdir. Eğer bu hususu dikkate alırsanız, yarışmanız daha çekici hale gelecek, yetenekli yarışmacıları çekme olasılığınız artacak ve daha başarılı bir yarışmanız olacaktır.

• Yarışmanız ile sürekli ilgilenin.

Bu yarışma sizin yarışmanız, Yarışmanın içinde olun! Bir yarışma sürerken yarışma başlatıcılar sayfalarını her gün ziyaret etmeliler.

• Favori tasarımcılarınıza düzenli geri besleme yapın. Gerisini eleyin.

Bir yarışma için geri besleme çok önemlidir. İlginizi çekmeyen tasarımları [elemek], ilginizi çeken tasarımları yorumlamak, ve yıldızlamak katılımcılara onların becerileri ve tasarımları hakkında neler düşündüğünüz konusunda bir fikir verecektir. En iyi tasarımlar, tasarımcıların işbirliği yaptıkları ve yarışma başlatıcıların geri beslemelerini düzenli yaptıkları ortamda ortaya çıkarlar.

• Yorumlarınızı detaylı yapın.

Tasarımcılar yapıcı ve nitelikli yorumlara ihtiyaç duyarlar. Sadece “Güzel, Hoş” demek bir şey ifade etmez. Yorumlarınız mümkün olduğunca detaylandırılmış olsun.Örneğin: “Dağ kompozisyonu hoş, renklendirme de güzel fakat yazı karakteri (Font) pek uygun değil” gibi bir yorum tasarımcıya sizin neyi beğendiğiniz neyi beğenmediğiniz konusunda çalışmasını geliştirmek için daha açık ve net bir fikir verebilir. Her tasarıma geri bildirim (feedback) yapmak zorunda değilsiniz. Fakat bir yarışma başlatıcı olarak ya tasarımı elemelisiniz ya da her tasarımcı için düzenli olarak geri bildirim (feedback) yapmalısınız. Açıkçası geri bildirimler yapmanız büyük olasılıkla çok daha kaliteli tasarımlar almanızı sağlayacaktır.

• Yarışmanızın sağlıklı yürüdüğü konusundan emin olun.

[Yarışmanın sağlığı] sizin yarışmanızla ne kadar ilgili olduğunuzun bir göstergesidir. [Yarışmanızı sağlıklı tutmak] tasarımcıların sorularını ne kadar çabuk cevapladığınız konusunda kendilerini rahat hissetmeleri için bir gösterge olacaktır.

• Yarışmanıza yapılan girişleri kontrol ediniz.

Yarışmanızın sonlarına yaklaşırken [ilginizi çeken tasarımlardan herhangi birinin başka birisinin telif hakkını ihlal edip etmediğini kontrol ediniz.] Telif hakkına sahip bir tasarımın sizin tarafınızdan kullanılması siz farkında olsanız da olmasanız da sizi sorumlu hale getirir. [Tasarımları yorumlamak], ve [yıldızlamak] katılımcılara onların becerileri ve tasarımları hakkında neler düşündüğünüz konusunda bir fikir verecektir. En iyi tasarımlar önemli tasarımcıların işbirliği yaptıkları ve yarışma başlatıcıların geri beslemelerini düzenli yaptıkları ortamda ortaya çıkarlar.

Bir tasarım yarışmasını nasıl başlatırım?

Bir yarışma başlatmak için ilk önce, tasarlatasarlat.com a [kayıt] olun ve [oturum açın]. Öncelikle ana sayfada bulunan "Tasarıma mı ihtiyacınız var?" linkini tıklayın açılan sayfada bazı ön bilgiler bulacaksınız. Bu sayfanın sağ üstünde "Yarışma Oluştur" linki bulunur. Bu linki tıklayarak başladığınız yarışma oluşturma işlemi sizi adım adım yönlendirecektir. Ön bilgilendirmeye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız herhangi bir sayfa üst menüsünde bulunan " Yarışma Oluştur" linkini tıklayabilirsiniz. Yarışma kategorisini belirledikten sonra ödül miktarını, yayın şeklini belirlemeli ve ödemenizi yaptıktan sonra tasarımın amacını ortaya koymak için bir tasarım özeti hazırlamalısınız. Sunacağınız bir [minimum ödül] miktarı vardır. Fakat daha başarılı bir yarışma için daha büyük ödüller gerekir.

Tasarım özeti nedir?
Kesin olarak ne istediğinizi belirten yazıya dökülmüş bir dokümandır. Tasarımcılar bu dokümandaki bilgilere dayanarak tasarımlarında kaliteyi yakalamak ve amaca ulaşmak için çabalarlar. Tasarım özeti yarışmayı başarıya götüren bir yol haritasıdır.
İyi bir tasarım özetini nasıl yazarım?

Sorun yapmayın. Siz başlatacağınız yarışma için ödemenizi yaptığınız zaman yarışma özetinizi nasıl yazacağınız konusunda bir form sayfası açılacaktır. Tasarımcıların sizin için uygun bir tasarım yaratmaları için açık ve net bir özet yazma işlemi sırasında biz size rehberlik edeceğiz.

Koyabileceğim en düşük ödül nedir?

Yarışmanızın kategorisine göre minimum fiyat değişmektedir. Yarışma kategorisini belirledikten sonra "Ödülü belirleyin" sayfasında minimum ödül ve diğer önerilen ödül tutarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Standart yarışma süresi (7) gündür. Yarışma süresini değiştirmenin size bir maliyeti olacaktır. Yarışma süresini uzatmak tasarımcılara yarışmanızda rekabet etmek için daha fazla zaman sağlar.

Garantili tasarım yarışması nedir?

Tasarımcılarımız garantili yarışmaları severler. Eğer daha önce hiç garantili yarışma açmadıysanız, yarışmanızı garantili hale getirmek, ancak yarışmanıza en az 10 tasarım sunulmuş ve yarışmanızın sağlıklı bir konumda olması şartı ile mümkündür. [Yarışma nasıl garantili hala getirilir] konusuna bakınız. Dikkat: Garantili yarışmalarda geri ödeme söz konusu değildir! Bir sorununuz olduğunda lütfen [bizimle irtibat kurun].

“Ön ödemesi yapılmış” yarışma ile “garantili” yarışmanın arasındaki fark nedir?

Bütün yarışmalar ön ödemesi yapılmış yarışmalardır. Bunun anlamı şudur. Ödül miktarı ve onunla birlikte ödenmesi gereken hizmet ücreti ve KDV si  peşin olarak ödenmiştir. Garantili yarışmalarda geri ödeme seçeneği ortadan kalkar. Yarışmanızı bir kazanan seçmek garantisi vererek daha popüler, daha ilgi çekici hale getirebilir ve topluluğumuzun en başarılı tasarımcılarının yarışmanıza ilgi göstermesini sağlayabilirsiniz. 

Açacağım yarışmayı garantili konuma nasıl getirebilirim?
Tasarım yarışması sayfasında, yarışmanıza en az 10 tasarım sunumu yapıldıktan sonra görüntülenecek “Garantili Yap” tuşunu tıklamanız halinde yarışmanız garantili hale gelecektir. Yarışmanıza 10 tasarım sunumu yapılmadan garantili konuma getiremezsiniz. Eğer yarışmanın hakkını vermek isterseniz yarışmanızda garantili seçeneğini kullanmanız uygun olur. Eğer daha önce hiç garantili yarışma açmadıysanız, yarışmanızı garantili konuma getirmeden önce yarışmanızın bir müddet garantisiz ve “sağlıklı konum” da kalması uygun olur. Not: Yarışmanızı garantili yapmanız halinde bir kazanan seçmek ve kazanana ödeme yapmak zorundasınız. Bu durumda %100 geri ödeme garantisi ortadan kalkar. Yarışma açanın yarışmasını garantili yarışma haline getirme isteğini geri çevirme hakkımız saklıdır.
Özel yarışma nedir?

Tasarlatasarlat.com sitesine üye girişi yapmayanlar bu tip yarışmaları göremezler.Bu yarışmalar arama motorlarında da listelenmezler ve bu yarışmaya katılan yarışmacıların tasarımları tasarlatasarlat.com portfolyolarında görülemezler. Yarışma bittiği zaman tasarımlar sadece yarışma sahibi ve yarışmaya katılan tasarımcılar tarafından görülebilir hale gelir.

Gizli yarışma nedir?
Gizli yarışmada sunulan tasarımları yarışmayı açan taraf dışında hiç kimse göremez. Tasarımcılar sadece kendi tasarımlarını görebilirler. Sayfaya giren herhangi bir kişi hiçbir tasarımı göremeyecektir. Gizli yarışmada yarışmacılar yaratıcılıklarını çok daha özgürce ortaya koyabilirler ve kendi fikirlerini korumak gibi bir tasaları olmaz. Gizli yarışma tasarımcılara daha fazla bir koruma sunduğu için daha adil bir yarışmayı teşvik eder ve sonuçta daha iyi tasarımcıları çekerek daha kaliteli tasarımların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Şimdilik, gizli yarışmalar [sadece bazı yarışma sahipleri için olasıdır] ve [yarışma gizli yarışma olarak başlatıldıktan sonra açık yarışma haline dönüştürülemez]. Yarışmaya sunumun kapanması ile birlikte bütün tasarımlar görünür hale gelirler.
Genel yarışmamı özel yapabilir miyim?
Hayır. Tasarımcılar genel yarışmalara tasarımlarının genelde görülebildiğini ve onların tasarlatasarlat.com da ki portfolyolarına koyabileceklerini bilerek girerler. Bu şartın onların tasarımlarını sunumlarından sonra değiştirilmesi tasarımcı topluluğumuz için pek adil olmaz.
Gizli yarışmamı açık hale getirebilir miyim?
Hayır. Gizli başlattığınız bir yarışmayı açık hale getiremezsiniz. Gizli bir yarışmaya giren tasarımcılar tasarımlarının rakip tasarımcılar tarafından görülmeyeceğini bilerek yarışmaya tasarımlarını sunarlar. Kuralların birden bire değiştirilmesi zamanlarını bu yarışmaya harcamış yarışmacılar için adil bir durum oluşturmaz.
Yarışmamı başlattıktan sonra yarışma detaylarını değiştirebilir miyim?
Elbette. Yarışma detaylarınızı her zaman değiştirebilirsiniz. Yarışmanız başlamış, tasarım girişi yapılmışsa ödül miktarını azaltamaz fakat arttırabilirsiniz. Yarışmanın bitiminden sonra bir değişiklik yapmanın mümkün olamayacağını takdir edersiniz.
Bir tasarım yarışması için ne zaman ödeme yaparım?
Tasarım yarışması için ödeme peşin yapılır. Bu tasarımcılar için ilan edilmiş ödülü ödeyebileceğinizin teminatıdır. Eğer ortaya çıkan çalışmalardan memnun kalmazsanız hatırlayınız ki size %100 geri ödeme garantisi veriyoruz.
Yarışmamı daha şimdi listeledim fakat yarışma tarama (browse) listesinde neden göremiyorum

Baştaki bazı yarışmalar normal olarak [garantili] veya [vurgulanmış yarışma] olabilir. Bu tarz yarışmalar öncelikli olarak listelenir. Vurgulu yarışmaların renkleri farklıdır. Eğer sizin yarışmanız garantili veya vurgulanmış yarışma değilse yarışmanızı görebilmek için yarışma izleme listesini özel gösterilmiş projeler bitinceye kadar aşağı kaydırmalısınız.

Yarışmama yorumlarımı nasıl yapabilirim?

Her yarışma sayfasının altında bir genel tartışma kısmı vardır. Yorum yazarak bu genel tartışmalara katılabilirsiniz. Her tasarımcının yarışmanıza sunmuş olduğu tasarımın sağ altında bulunan "Tasarımları" linkini tıklayarak görüntüleyeceğiniz tasarımcının yarışmanıza sunduğu bütün tasarımların bulunduğu özel bir tasarımcı sayfası ve bu sayfanın altında o tasarımcı ile yapacağınız özel tartışma kısmı vardır. O yarışmacıya özel yorumlarınızı da buraya yazabilirsiniz.

Yarışmamı nasıl yükseltirim?

Eğer yarışmanızı yükseltmek isterseniz aşağıda listelenen yükseltme işlemlerinden birini satın alabilirsiniz. 1- Yarışma başlığımı kalın harflerle listele. 2- Yarışmamı [vurgulanmış] konumuna yükselt ve listele. 3- Aynı zamanda [Özel] seçeneğini seçerek yarışmanızı arama motorlarından gizleyebilirsiniz. Bu yükseltmelerden herhangi birini yarışmanızı başlatırken seçebilirsiniz. Yarışmanız sürmekteyken özel ve gizli yapmak dışında diğer değişiklikleri yapabilirsiniz.Yarışmanız hali hazırda sürerken [daha yüksek bir ödül sunabilir], yarışmanızı [garantili yapabilir] veya [süresini uzatabilirsiniz].DİKKAT: BU YÜKSELTMELERDEN HİÇ BİRİSİ GERİ DÖNDÜRÜLEBİLİR DEĞİLDİR.

Yarışmacılar yaptıkları sunumları yarışmadan neden geri çekerler?
Tasarımcıların yarışmanızda daha fazla devam etmemek için bazı nedenleri olabilir. Konunun kendilerini aştığını, haksız davranış ile karşılaştıklarını veya yarışma sahibinin yarışmayı çok iyi götürmediği düşüncesine sahip olmaları tasarımlarını yarışmadan çekmelerinin nedeni olabilir. Favori tasarımınızın yarışmanızdan çekilmesi söz konusu olduğunda [tasarımcı ile irtibat kurmakta] özgür olun. Eğer tasarımcıların tasarımlarını çekmekte olduklarını gözlemlerseniz, [Başarılı bir yarışma nasıl yürütülür?] İle ilgili maddeyi iyice okumanızı öneririz.
Özel olan yarışmamı genel yapabilir miyim?

Şimdilik hayır. Eğer acil bir şeyse lütfen talebiniz ile beraber [müşteri destek] ile irtibata geçin. Neler yapabileceğimize bir bakalım.

Nasıl olur da açtığım yarışmaya hiç tasarım girişi yapılmaz?
Eğer yarışmanıza hiç giriş yapılmıyorsa, lütfen kendinize şu soruları sorun.

• Yarışmam tasarımcılar için çekici mi?

Bizim topluluğumuzdaki tasarımcılar büyük olasılıkla [garantili] olmayan veya [minimum ödül] sunan yarışmalara girmeyi tercih etmezler. Daha fazla yarışmacı çekmek için [ödül miktarını arttırmayı] bir düşünün.

• Yarışmam sağlıklı mı?

Kötü bir [yarışma sağlığı] değerlendirmesi tasarımcılara yarışmanıza girmeleri halinde bir şeylerin iyi gitmeyeceği yönünde bir uyarıdır. Yarışmanızda yarışmacılara yorum yaparak, yıldız vererek ve ilgilenmediklerinizi eleyerek sahip çıkın ve sağlıklı kalmasını sağlayın.

• Girişlerin yapılması için yeterince bekledim mi?

Kompleks tasarım gerektiren yarışmalarda girişleri görebilmek için daha fazla beklemek gerekebilir. Basit logo tasarımları için tasarımcılar kapınızı erken çalmaya başlayabilirler. Fakat kompleks web sayfası tasarımları için birkaç gün beklemek gerekebilir. Eğer talepleriniz çok ve kompleks ise tasarımcıların isteklerinizi karşılaması zaman alabilir.

• Sorulan bütün sorulara cevap veriyor muyum?

Dikkat edin. Genel yorumlar kısmındaki soruları da cevaplamalısınız.

• Yarışmanızın başlığı ve özeti açık, net ve doğru mu?

Yarışma başlığınızı yarışma listesinde tasarımcıların dikkatini çekecek bir biçimde seçin. Yarışma özetinizin açık ve anlaşılır bir şekilde yazılmış olmasına ve sadece tek bir sınıfa ait bir tasarım isteyip istemediğinizi kontrol edin.

Hala tasarımcıların yarışmanıza niçin ilgi göstermediği konusunda emin olamadıysanız, lütfen bizim [destek ekibimiz ile bağlantı] kurunuz. Yardım için her zaman hazırız! [Başarılı bir yarışmanın nasıl başlatılacağı] konusunda doğru yönlenmeniz için size daha fazla tavsiyelerimiz olabilir.

DİKKAT! %100 GERI ÖDEME GARANTİSİ!

Yarışmama görüntü yükleyebilir miyim?

Evet! Bir yarışmayı başlattığınız zaman aşağıdaki adımları atarak yapmış olduğunuz özete dosyalar ekleyebilirsiniz.Yarışma sayfasındaki “Detayları Göster” tuşunu tıklayın. Açılan sayfada yarışma hakkındaki bütün bilgiler görüntülenecektir. Sayfanın sağ altında "Ekler" bölümünü göreceksiniz. Eklerin altında bulunan "Ekleri Düzenle" linkini tıklayarak “dosya yükle” penceresinden yüklemek istediğiniz dosyayı seçin. "Gönder" tuşunu tıklayın.Tamamdır!Ne yazık ki şimdilik yarışmanızı başlatmadan bunu yapamıyorsunuz.

Yıldızlama değerlendirmesini nasıl yaparım?
Farenizi her tasarımın üstünde bulunan yıldızların üstünde gezdirin ve vermeyi düşündüğünüz yıldızın üstünü tıklayın.
Yarışmamın süresini uzatabilir miyim?

Evet. Yarışma sayfasındaki “Yarışma Ayarları" tuşunu tıklayın.  Açılacak olan Ödül değiştirme/Bilgi ekleme/Yarışma süresini uzatma gibi seçenekler sayfasına gelmiş olacak ve orada yarışma süresini uzatabileceksiniz. Bu sayfada "Yarışma Süresi" penceresinde yeni süreyi yazın ve ilerleyin. Yarışmanızı, yarışmanız kapanmadan önce uzatmalısınız. Kapandıktan sonra uzatmak isterseniz lütfen canlı destek personelimizle irtibat kurun.

Girişlerin yapılması için yeterince bekledim mi?

Kompleks tasarım gerektiren yarışmalarda girişleri görebilmek için daha fazla beklemek gerekebilir. Logo tasarımları için tasarımcılar kapınızı erken çalmaya başlayabilirler. Fakat kompleks web sayfası tasarımları için birkaç gün beklemek gerekebilir. Eğer talepleriniz çok ve kompleks ise tasarımcıların isteklerinizi karşılaması zaman alabilir.

Yarışmamı uzatmak istediğimde bir ücret öder miyim?

Yarışmanızı uzatmak için 1 veya 7 gün KDV dahil sabit bir ücret tahsil edilir. (Uzatma sayfasında göreceksiniz.) Bununla beraber yarışmanızı uzattığınızda sunduğunuz ödül miktarını da isterseniz arttırmanız da uygun olacaktır.

Tasarım yarışmama yeni sunumlar olduğunda ben nasıl bilgilendirilirim?
Yarışmanıza yapılan her yeni sunum veya yorum için biz gerçek zamanlı bir web bildirimi yapıyoruz. Bu web bildirimlerine girmek için tarayıcı (browser) konum çubuğunuzdaki web bildirimi ikonunu tıkladıktan sonra “Bu yarışma: Tasarımlar ve Yorumlar” ı seçin. Birçok modern web tarayıcıları (browserleri) dahili (built-in) web izlemelerine kayıt için destek sistemine sahiptirler. Daha fazla bilgiyi [web bildirimleri üzerine bilgi] (information on web feeds) veya Wikipedia da [bildirim toplayıcıları listesinde] (a list of feed aggregators) bulabilirsiniz.
Yarışmamı niçin Google ve benzeri arama motorlarında görüyorum?

Yarışmanızın mümkün olduğu kadar çok tasarımcının ilgisini çekmesini istiyoruz. Onun için yarışmaları arama motorlarında endekslenebilir hale getiriyoruz. Bu yarışmanızın arama motorlarında görülebilmesi demektir ki siteyi kullanmakta olmayan tasarımcılarında yarışmadan haber olmasını sağlar. Eğer yarışmanızı arama motorlarında görmek istemiyorsanız yarışmanızı oluştururken "Yarışmayı Özel Yap" seçeneğini seçerek engelleme yapabilirsiniz.

Yarışmamdaki tasarımcılara eposta gönderebilir miyim?
Hayır. Tasarımcılarla tasarlatasarlat.com dışında başka bir yoldan irtibata geçmeniz halinde müşteri desteğini keseriz. Eğer tasarımcılarla doğrudan irtibat kurmak isterseniz tasarlatasarlat.com üstünden [özel mesaj] gönderebilirsiniz.
Sunmuş olduğum ödül miktarını nasıl arttırırım?

Yarışmanızda sunmuş olduğunuz ödül miktarını arttırmak için yarışma sayfanızda bulunan "Yarışma Ayarları" tuşunu tıkladıktan sonra "Yarışma Ödülü" penceresine yeni ödül miktarını yazabilirsiniz. Arttırmanız gereken miktar en az 20 TL olmalıdır. Yeni ödül miktarını girdikten ve düzeltme prosedürünü tamamladıktan sonra sizden %12 işlem ücreti ile beraber hesaplanmış miktarın ödenmesi istenecektir.

Bütün tasarımları yıldızla değerlendirdim fakat yarışmam hala sağlıklı değil. Neden?
Sağlıklı bir yarışmaya sahip olmak için sadece yıldızla değerlendirmek yeterli olmaz. Aynı zamanda yapılan sunumlara [tasarımcıları yönlendirecek yorumlar yapmalısınız].
Yarışmamı kısa kesebilir miyim?
[Bir kazanan seçerek] yarışmanızı her an sonlandırabilirsiniz. Yarışma o an biter.
Tasarımcı ile doğrudan iletişim nasıl kurabilirim?

Bir tasarımcı ile doğrudan irtibata geçmek için onlara [özel mesaj] gönderebilirsiniz. Tasarımcının sunduğu tasarımın sağ altında bulunan "Tasarımcı" tuşunu tıklayın. Bu sayfada tasarımcının profilini bulacaksınız. Bu sayfanın sağ üstünde "Özel ileti gönder" linkini tıklayarak Tasarımcıya özel ileti gönderebilirsiniz. Diğer bir şekilde, Tasarımcının sunduğu tasarımın sağ altında bulunan "Tasarımları" tuşunu tıklayın. Açılan sayfada Tasarımcının yarışmanıza sunduğu tüm tasarımları göreceksiniz. Bu sayfanın altında özel yorum penceresi vardır. Özel mesajlarınızı buraya da yazabilirsiniz.

Yarışmamda yaptığım yoruma belirli bir tasarımı nasıl link yaparım?

Sadece tasarım numarasının önüne hash (#) koyarak yazın.

En beğendiğim tasarım yarışmamdan geri çekildi ne yapabilirim?
Tasarımcıların yarışmanızda daha fazla devam etmemek için bazı nedenleri olabilir. Eğer düşüncelerini değiştirirlerse çektikleri tasarımı tekrar yüklemek onlar için çok kolaydır. İlgili tasarımcıdan [Özel Mesaj] yolu ile bunu talep edebilirsiniz.
Açtığım yarışma ile ilgili bir sorunum olursa ne yapabilirim?

"İletişim" linkini tıklamanız ve yaşadığınız sorunu iletişim kutusuna yazarak bize iletmeniz halinde biz hemen sorunun üstüne eğilir ve çözeriz

Açtığım yarışmaya yeni bir sunum yapıldığında bir e-posta iletisi ile bilgi alır mıyım?
Hayır. Eğer her sunum için size e-posta iletisi gönderilse gelen posta kutunuz aşırı yüklenir. Sadece değişik konularda bilgi sahibi olmanız için okurken sizin canınızı sıkmayacak kadar e-posta iletisi alırsınız.
Niçin yarışmama kimse katılmıyor?

Eğer yarışmanıza sunum yapılmıyorsa lütfen kılavuzumuzdaki [yarışmanızı tasarımcılar için nasıl çekici hale getirebileceğiniz] ve [başarılı bir yarışmanın nasıl yürütülebileceği] ile ilgili konuları okuyunuz. İstediğiniz zaman yardım için bizimle de irtibata geçebilirsiniz.

Yarışmama girişi yapılan işlerin çalınmış olduğunu nasıl anlarım?
Böyle bir durum çok nadir gelişir. Fakat arada sırada tasarlatasarlat.com a yüklenen bazı tasarımlarda hak ihlali yapıldığı görülür. Yarışma sahibi olarak kazanan tasarımın özgün olup olmadığı konusunda gerekli adımları atmak ve araştırmak sizin omuzlarınızdaki bir yüktür. Yarışmanızın ileri aşamalarında aşağıdaki adımları atmanızı tavsiye ederiz.

• Yarışmanıza katılan yarışmacıların yorumlarını takip edin.

Özgün olmayan tasarımları fark etmenizi sağlayacak en önemli yardımcılar yarışmanıza katılan diğer tasarımcılardır. Sonuçta onlar tasarım uzmanıdırlar.

• Benzer tasarımlar araştırması yapın.

Benzer tasarımlar araştırması yapın. Beğendiğiniz tasarımların özgünlüğünü anlamanın en iyi yollarından biri de TinEye ve PicScout gibi imaj arama sitelerine başvurmaktır.

• Tasarımı yapan tasarımcılara sorun.

Yöntem size basit görünebilir, fakat bazı yarışmacılar kullandıkları elemanların sizi yüklü bir telif ücreti ödemek yükü altına sokacağından habersizdirler. Onlara kullandıkları foto, clipart veya fontların bir telif hakkı taşıyıp taşımadığını sorun. Eğer evet cevabını alırsanız “[Tasarımlarımda clipart veya stock image kullanabilir miyim?]” ve “[Tasarımlarımda hangi fontları kullanabilirim?]” sorularının cevaplarını okuyup okumadıklarını kendilerine sorun. Biz tasarlatasarlat.com da telif hakkı ihlali konusunu çok ciddiye alırız. Eğer birisi hakkında bir tasarımı çalmış olduğu gibi bir kanaatiniz oluşursa bizi hemen bilgilendirin ki biz de konu ile hemen ilgilenebilelim.

Yarışma sağlığı nedir?
Yarışma, sistem tarafından yarışmanın sağlığı açısından gözlenir. Sistem yarışma başlatıcının yaptığı geri besleme sayısı, yıldızlama sayısı, sisteme yaptığı giriş sayısı gibi şeyleri kontrol eder. Bu incelemelerin sonucunda bilgiler bir araya getirilerek yarışmanın “sağlık durumu” hakkında Sağlıklı,Şüpheli ve Sağlıksız gibi sonuçlar üretir.[Yarışmanızı sağlıklı tutmak] yarışmanıza daha çok tasarımcının katılmasını sağlayacaktır.
Yarışmam sağlıklı mı?
Kötü bir [yarışma sağlığı] değerlendirmesi tasarımcılara yarışmanıza girmeleri halinde bir şeylerin iyi gitmeyeceği yönünde bir uyarıdır. Yarışmanızda yarışmacılara yorum yaparak, yıldız vererek ve ilgilenmediklerinizi eleyerek sahip çıkın ve sağlıklı kalmasını sağlayın.
Yarışmamın sağlıklı yürümesi için neler yapabilirim?
Yarışma sağlığı başarılı bir yarışmanın yürüyüp yürümediğinin göstergesidir. Yarışmanızın daha sağlıklı yürümesi ve başarılı olması için: 1-[Yarışmanızı garantili açın]. 2-Oturuma sık girerek düzenli kontroller yapın. 3-[Beğendiğiniz tasarımlara yıldız verin ve beğenmediklerinizi eleyin]. 4-[Beğendiğiniz tasarımların her biri için bol ve faydalı yorumlar yapın]. Bu kurallara uymanız yarışmanızın daha başarılı olmasını sağlayacaktır!
Yarışmamı arama motorlarından gizleyebilir miyim?
Evet. “Yarışmada Düzeltme Yap” tuşunu tıklayın ve ekrandaki “Yarışmayı Özel Yap” maddesini işaretlemeniz yeterli. İnsanlar arama motorlarında marka adı veya domain name araması yaptıklarında yarışmanızın orada görüntülenmesini istemeyebilirsiniz. Bu seçeneği aktive ettiğinizde biz Googlebot, Yahoo’s Slurp spider veya onların herhangi bir kardeş işletmesinden yarışmanızın indekslerinden çıkartılmasını isteriz. Bu iş biraz zaman alabilir. Etkiyi görebilmeniz için sabırlı olmanız gerekir.
Nakit olmayan bir ödül sunabilir miyim?
Yarışmanız için bir nakit ödül koymalısınız. Eğer arzu ederseniz elbette birden fazla yarışmacıya daha fazla ödüller veya nakit olmayan ödüllerde sunabilirsiniz. Ödülünüzün TL karşılığını belirleyin ve [minimum ödülden fazla olmasına dikkat edin]. Daha büyük ödül daha büyük rekabet ve daha kaliteli tasarım demektir.
Kilitlenmiş yarışma nedir?
Bir yarışma kilitlendiği zaman bütün girişler gizlenir ve yorumlar kısmında tasarlatasarlat.com un elemanlarının bir mesajı görüntülenir. Bütün girişler ve yorumlar hala geçerlidir fakat yarışma ile ilgili sorun çözülünceye kadar geçici olarak gizlenmiştir. Bir yarışma, genelde sahibi geri ödeme talep ettiği zaman kilitlenir. Ama [yarışmanın kilitlenmesine neden olabilecek daha bir çok başka sorunlar olabilir].
Yarışmam bitti. Gözden geçirme döneminde. Şimdi neler yapmalıyım?
Yarışmanız bitince gözden geçirme dönemine girer. [Kazananı seçmeniz için 14 gününüz var]. Size tavsiyemiz kazanmaya aday tasarımlarınızı Tasarımın sağ altında bulunan "Aday göster" tuşu ile "Aday Tasarımlar " listesine alın ve aşağıdaki denetimleri yapın.

• Tasarımın özgünlüğü.

Ödülünüzü [sadece özgün çalışmalara temellenmiş tasarımlara] vermenizi kuvvetle tavsiye ederiz. 

Özgün tasarımlar stock image veya clipart görüntüleri içermemeliler ve tasarımcılar herhangi bir font içermemeliler. Metin [rasterize] veya taslak olarak kayıt edilmiş olmalıdır. 

Bir telif ücretine konu olmaması için tasarım %100 özgün olmalıdır. 

Bir tasarımın clipart, stock image, veya font gibi özgün olmayan bir bileşeninin haklarını elde etmek mümkündür fakat maliyetler ve haklar büyük bir değişkenliğe sahiptirler. Onun için bu konu hak sahibi ile görüşülmelidir.

• Kalite ve format

Tasarımcının sağladığı formatın sizin istediğiniz format olup olmadığını iyice kontrol edin. Eğer emin değilseniz printer veya web developerinizda denetleyin. Daha fazla detay için “[Kazanan yarışmacıdan neler isteyeceğim?]” konusuna bakın.

Tasarlatasarlat.com bir aile dostu topluluktur. Yaşamın her kesiminden ve her yaştan insanlardan oluşur. Bunun sonucu olarak ta olası saldırılara karşı bizim hızlı tavır koymamız gerekir. Bizim servis anlaşmamız “saldırgan, kanunsuz, taciz edici, hakaret içeren, karalayıcı, küfürlü, tehdit edici, muzır, kaba, müstehcen veya bir başka şekilde karşı çıkılabilir” gönderimleri özellikle yasaklar. Ebeveynine, öğretmenine, patronuna gösteremeyeceğin şeyleri tasarlatasarlat.com a gönderme!

“Yarışmanız uyarıda” ne anlama geliyor?
Yürüyen bir yarışma “uyarı” ile işaretlenmişse “sağlıksız” olarak işaretlenme riski taşımaktadır anlamına gelir. Yarışmanın tekrar [“sağlıklı” olarak işaretlenmesi için aşağıda listelenen adımlar atılmalıdır]. [Yarışmanın sağlıklı yürütülmesi için bizim bir çok önerilerimiz olabilir]. Fakat özünde tavsiyelerimiz şunlardır. • Yarışmanıza düzenli girişler yapın. • [Beğendiğiniz tasarımları yıldızlayın] ve [beğenmediğiniz tasarımları eleyin]. • [Beğendiğiniz her tasarım için bol ve faydalı yorumlar yapın].
Bir kazanan seçtikten sonra tasarımda değişiklikler isteyebilir miyim?
En iyi yol tasarımcının kendisinden özel bir mesajla doğrudan istemektir veya devir teslim işlemleri sırasında istekte bulunmaktır. Genellikle, tasarımcılar küçük revizyonları karşılıksız yaparlar ve daha detaylı değişiklikleri uygun bir ücret karşılığında yapmaktan mutlu olurlar. Bununla beraber, tasarımcılar tasarımlarında herhangi bir değişiklik yapmaları için zorlanamazlar.
Kazanan yarışmacıdan neler isteyeceğim?
Eğer logo veya benzeri ileride baskısı yapılacak bir tasarım yarışması yürütüyorsanız tasarımcıdan [PDF], [EPS], [SVG], Corel Draw CDR veya Adobe Illustrator [(Al)] formatında [CMYK] imajını istemelisiniz. [Bu dosyaları görebilmeniz için özel programlar indirmeniz gerekir.] Bilgisayar ekranlarında görüntülenecek web sayfası, twitter arka planı ve benzeri tasarımlar için tasarımcıdan Photoshop PSD veya Fireworks PNG formatında “layered RGB” dosyası istemeniz gerekir. Bunlar tasarımın kaynak dosyalarıdır. JPEG versiyonunu da istemeniz tavsiye edilir. Tasarımda kullanılan herhangi bir fontu tasarımcıdan temin etmesini istememelisiniz çünkü bunların çoğu matbaacılık sektörü tarafından sahiplenilmiştir ve oldukça ağır lisans ücretleri vardır.
Kazananı nasıl ilan edeceğim?

Yarışma sayfanızda sunulan tasarımların sağ alt köşesinde "Aday Göster" tuşu vardır. Ödüllendirmeye aday tasarımları yarışma süresince veya sonunda aday olarak gösterebilirsiniz. Kazananı seçmek istediğinizde, yarışma sayfanızın sol üstünde bulunan " Aday Tasarımları Görüntüle" tuşunu tıklayarak aday tasarımlarınızı görüntüleyin. Kazanan seçeceğiniz aday tasarımın altındaki küçük penceredeki seçeneklerden kazanan seçeneğini belirleyin. Sayfanın sol altındaki "Kazanan Seçiniz" tuşunu tıklayın. Tebrikler! Bir kazanan seçtiniz. Şimdi [tasarım devir işlemleri] yapacaksınız. Bir müddet sonra kazanan tasarımcı sizin indirebilmeniz için tasarımın son halini yükleyecektir. [Yarışmanın herhangi bir anında kazanan tasarımı seçebilirsiniz.] Eğer yarışmanız açıkken bu seçimi yapma kararı aldıysanız ödül için çalışmakta olan yarışmacıları önceden nazik ve dürüst bir şekilde bilgilendirin. Ayrıca hiç belli olmaz. Yarışma sürereken her an size "vay anasını" dedirtecek bir tasarım karşınıza çıkabilir.

Bir tasarım yarışmasında tasarım devir işlemleri nasıl yapılır?
[Yarışma sahibi bir kazanan ilan ettiği zaman] devir işlemleri başlar. 1-İlk önce tasarımcı ve yarışma sahibi bir [telif hakkı anlaşması] imzalarlar. 2-Tasarımcı telif hakkı anlaşmasını imzaladıktan sonra yarışma sahibinin [istediği formatta] tasarımın son halini yükler. 3-Yarışma sahibi tasarımı gözden geçirir ve eğer gerek duyarsa [tasarımcıdan değişiklikler isteyebilir.] 4- Yarışma sahibi memnun olduğu zaman ödemeyi onaylar ve tasarımcı ödülü alır. Daha sonra tasarımcı Tasarlatasarlat tan ödülün kendisine ödenmesini ister veya ödülü bir başka şekilde kullanır. Eğer yarışma sahibi, hiç bir neden olmaksızın, tasarımcı tarafından yapılan ilk tasarım yükleme zamanından itibaren 5 gün içinde ödemeyi onaylamaz ise ödül kazanana otomatik olarak ödenir. Dikkat: Ödülü vermeden önce [tasarımın özgün ve uygun formatta olup olmadığını kontrol ediniz.]
Bir transfer anlaşmasını nasıl imzalarım?
Bir transfer anlaşması imzalamak için gerçek bilgilerinizi girmelisiniz. Bilmeniz gereken bu anlaşmanın resmi ve bağlayıcı bir anlaşma olduğudur. “ Bütün hakların devrini ve yukarıdaki hükümlerin tamamını onaylıyorum.” Kutucuğunu işaretledikten sonra “Anlaşmayı imzala” kutucuğunu işaretleyiniz.
Bir kazanan seçtiğimde ne olur?
Bir kazanan seçtiğinizde, "Tasarım devir işlemleri” başlatılır. Burada tasarımcıdan yarışma sahibine telif hakkı devir işlemleri yapılır ve orijinal dosyalar yarışma sahibine gönderilir. Yarışma sahibi işlemlerle ilgili tatmin olduğunda ödül miktarı kazanan tasarımcının hesabına aktarılır.
Bir kazanan ilan etmem için ne kadar zamanım var?
Yarışmanın kapanması tarihinden başlamak üzere 14 gün içinde birincinin seçilmesi gerekir. Eğer yarışmanın kapanmasından sonra 14 gün içinde kazanan seçilmemişse yarışma kilitlenir. Yarışmayı açmak için yarışma sahibinin bizimle [irtibata geçmesi] gerekir. Eğer yarışma garantili yarışmaysa ve 14 gün içinde kazanan seçilmemişse ödül yarışmanıza katılan ve daha önce en az bir yarışma kazanmış olan tasarımcılar arasında paylaştırılır. Eğer 14 gün içinde kazananı seçmemeniz ile ilgili bazı nedenleriniz varsa lütfen müşteri destek ile irtibata geçin. Gözden geçirme süresini sizin için uzatabiliriz.
Ne zaman bir kazanan ilan edebilirim?
Normal olarak yarışmanın bitiminden itibaren ilk 14 gün içinde kazananı ilan edersiniz. Bununla beraber kazananı yarışmanızın herhangi bir aşamasında ilan edebilirsiniz. Fakat yarışmanın erken bitirileceğinin yarışmakta olan yarışmacılara önceden bildirilmesi doğru bir yaklaşım olur.
Yarışmamın gözden geçirme süresini uzatabilir miyim?
Evet, uzatabilirsiniz. Gözden geçirme süresini uzatmak için yarışma sayfanızdaki “Destekle irtibat kur” tuşunu kullanarak irtibata geçin. Konu açılımlarından “Gözden geçirme süresini uzatmak” konusunu seçmiş olduğunuza emin olun. Bu şekilde gözden geçirme sürenizi hızlı bir şekilde uzatırız.
Tasarımcının çalışmasının %100 özgün olup olmadığını nasıl denetlerim?
Bir tasarımın %100 özgün bir tasarım olup olmadığını bir clipart veya stock image taşıyıp taşımadığını logo yarışması ise lisanslı font kullanılıp kullanılmadığını anlamak için aşağıdaki adımları atmanızı öneririz. 

• Öncelikle, tasarımcıya sorun. Tasarımcı özgün olmayan bir çalışma kullanıp kullanmadığını veya bir şekilde hesabın askıya alınma riskinin olup olmadığını beyan etmelidir. 

• Beğendiğiniz tasarımların özgünlüğünü anlamanın en iyi yollarından biri de TinEye ve PicScout gibi imaj arama sitelerine başvurmaktır. 

• Eğer bir yarışma yürütüyorsanız diğer katılımcıları dinleyin. Özgün olmayan tasarımları fark etmenizi sağlayacak en önemli yardımcılar yarışmanıza katılan diğer tasarımcılardır. Sonuçta onlar tasarım uzmanıdırlar ve aşırılmış işleri çok uzaktan bile farkederler.

Birden fazla kazanan seçebilir miyim?
Elbette birden fazla kazanan seçebilirsiniz. Açık olarak bir kazanan seçtikten sonra diğer tasarımlar arasından seçtiklerinizi “Ödüllendir” tuşunu tıklayarak ödüllendirebilirsiniz. Diğer ödüllendirmeler için ödül tutarı değişemez, bölünemez veya önerilenden az olamaz. Önerilen tutar her seçim için ayrı ve aynı tutarda olmak üzere ödenir.
Açtığım yarışmaya yaptığım ödemeyi nasıl geri alırım?

Yarışma sayfanızdaki “Destek “ tuşunu tıklayarak bize neden geri ödeme istediğinizi açıklamalısınız. Olabildiği kadar hızlı bir şekilde size geri döneceğiz. Genel müşteri desteğinden bağlantı oluşturmanız geri ödeme işlemini yavaşlatabilir. Daha hızlı bir işlem için bağlantınızı yarışma sayfanızdaki “Destek” tuşu ile yaptığınızdan emin olunuz. 

Not: İşlemi bankanız aracılığı ile geri ödeme şeklinde gerçekleştirmeye kalkışmanız hesabınızın askıya alınması ile sonuçlanır.

Bir faturayı nasıl hazırlayabilirim?
“Hesabım” sayfasının solunda bulunan menüde “İşlemler” kutucuğunu tıklayın. Sonra fatura hazırlayacağınız işlemi seçin. En sonra “sayfayı bas” tuşunu tıklayın. Gayet güzel formatlanmış bir faturanız olacak. Eğer faturanızda adınız adresiniz gibi detayları görmek istiyorsanız hesap detaylarınızdaki gerekli yerleri doldurmanız gerekir.
Tasarımcı tamamlanmış bir tasarımı bana eposta ile gönderebilir mi?
Hayır- Tasarımcılar tasarımlarını bizim [tasarım devir işlemi] yolu ile gönderebilirler. Bu işlem herkesin haklarının uygun bir şekilde transfer edilmesinin ve koruma altına alınmasının teminatıdır.
Yarışmam neden kilitlendi? - Yarışmamı tekrar nasıl başlatabilirim?
Yarışma başlatıcısı; geri ödeme talep ettiği, topluluk kurallarını çiğnediği, yarışmanın bitmesinden itibaren 2 hafta içinde bir kazanan seçmediği, veya yarışmanın durdurulmasına neden olabilecek başka bir neden olduğunda yarışma kilitlenir. Yorumlarımızda yarışmanızın niçin kilitlendiği ile ilgili oldukça uygun bir açıklama yapmaya çalışacağız. Eğer bu açıklamadan tatmin olmazsanız daha fazlası için [lütfen müşteri destek ekibimizle bağlantı kurunuz.]
Web sitemin kodlanması hizmetini tasarlatasarlat ta alabilir miyim?

Hayır, yarışmalarımızda sitenizin kodlanmasına izin vermiyoruz. Kodlama ayrı bir ihtisas konusudur. Lütfen dikkate alınız. Web sitesi tasarımları kodlama hizmetini kapsamaz. Kod hizmeti için lütfen "Destek" ekibimizle irtibata geçiniz.

Ödül kredi nedir?

Ödül kredi, bir yarışma açtığınızda yarışma ücreti ve sair diğer ödemelerin yapılmasında kullanılabilen TL karşılığı değeri olan kredidir. Ödül parası olarak kullanılamazlar. Not: Henüz aktif değildir.

Adobe Illustrator (Al), SVG ve EPS dosyalarını nasıl görüntülerim?
Adobe Illustrator, [SVG] ve [EPS] dosyaları JPEG ve GIF dosyalarından farklıdır. Bu tip dosyalarda imajlar pixellerden değil düz ve eğri çizgiler serilerinden oluşur. Windows ve Linux kullanıcıları bu dosyaları açık kaynak kodlu vector imaj editörü [Inkscape] kullanarak görüntüleyebilirler. Mac OS X kullanıcılarının sadece the inbuilt Preview aplikasyonu kullanmaları yeterlidir.
İsim yarışması yürütebilir miyim?
EVET. Sitemiz isim yarışması bölümünde isim vermek istediğiniz şeyin kısa bir açıklamasını yapın, (Her şey olabilir) bir ödül koyun. Yarışmacılar muhteşem bir isim bulmak için kafa patlatsınlar!
Askıya alınan bir işlemi veya faturayı hesap kayıtlarından silebilir misiniz?
Hayır. Askıya alınmış işlemleri iptal edemeyiz. Ama sorun etmeyin. Sizin doğrudan talimatınız olmadıkça hesabınıza bir borç yazmayız. Askıdaki bir işlem sadece bir şeyi satın alma teşebbüsü olarak kayıtlarda kalır. Bu bir ödül, bir yükseltme, bir fiyat arttırma olabilir. Eğer ödememe kararı aldıysanız sorun yok. Sadece sonuçlanmamış askıya alınmış bir işlem olarak kayıtlarda görünür.
Çerçeve Tasarım (wireframe) nedir?
Bir web sitesinin nasıl göründüğü ve nasıl hissettirdiğinin dışında ilk taslak tasarımdır. Bu sizin tasarımcıya tasarımda ne gibi parçalar istediğinizle ilgili bir fikir verir. Örneğin, eğer sizin web izleme (browser) sayfanız üstte uzunlamasına yatay bir gezinim (navigasyon) çubuğu veya sol alt köşede You Tube videolu bir kutu gerektiriyorsa bunlar çerçeve tasarımda açık bir şekilde belirtilmeli.
Sitemin kod hizmetini niçin tasarlatasarlat.com dan alamıyorum?
Web tasarımı yapmak ve Web HTML yazılımı yapmak farklı araçlar ve farklı beceriler isteyen tamamen farklı ihtisas konularıdır. Biz tasarımcıların sitenizi tasarlamanın yanında HTML ve CSS yazmaya zorlanmasının düşük kalite tasarımların ortaya çıkmasına neden olacağına inanıyoruz. Bir bina inşa ettirdiğinizi düşünün. Şüphesiz ki bütün işleri birden yaptıracağınız birilerini bulabilirsiniz. Fakat konusunda uzman mimar, marangoz ve tesisatçılarla çalışırsanız kendinizi daha rahat hissedersisiniz. Bir web sitesini oluşturmakta aynıdır. Photoshop ile çalışan, pixelller üzerinde uzmanlaşmış birisinden tasarımını HTML ile kodlamasının beklenmesi normal bir şey değildir. Bazıları yapar ama çoğu yapmaz. Bizim HTML ve CSS kodlama konularında uzman ortaklarımız kodlama hizmetini vermek için hazırdırlar.
Bir yarışmada birkaç kategoriye ait konuların hepsi yürütülebilir mi?
Hayır. Sizin logo, kartvizit, kağıt başlığı ve benzeri tasarım gereksinimlerinizin tek bir yarışmada yürütülmesinin cazip olacağını biliyoruz. Fakat hepsini tek bir yarışmada yürütmek ancak bir kabus olur. Bize güvenin! Her yarışmada bir konuyu yürütmek en doğru yol.
Bir flash animasyon yarışması yürütebilir miyim?
Hayır. Biz sadece tasarım yarışmaları yürütüyoruz. Animasyon yarışmaları yürütmüyoruz.
Yarışmamdan bir tasarımı nasıl elerim?
Söz konusu tasarımın sol altında bulunan "Ele" tuşunu tıklayın. Bu kadar kolay! Tasarım elendi. Tasarımı geri almak isterseniz "Elemeyi Kaldırın" tuşunu tıklamanız yeterli.
SIKÇA SORULAN SORULAR
GENEL
KULLANICI HESAPLARI
TELİF HAKLARI
TASARIMCI ÖDEMELERİ
TASARIM YARIŞMASINI BAŞLATMAK
TASARIM SUNUMU
ÜCRETLER VE MALİYETLER
KILAVUZLAR
TOPLULUK GENEL KILAVUZU
YARIŞMA SAHİBİ KILAVUZU
TASARIMCI KILAVUZU