×
×
TASARIM SUNUMU
Bir Tasarım Yarışmasına nasıl sunum yapabilirim?
Tasarım yarışmasına katılmak çok basittir. 

• Yarışma sayfasında “Tasarım Gir” tuşunu tıklayın. 

• Sunum ile ilgili kısa bir yorum yapın. 

• Yarışmaya sunmak istediğiniz çalışmanızın dosyasını seçin.

• [Çalışma eğer lisanslı bir çalışma içeriyorsa].  kutucuğunu tıklayın ve gerekli detayları girin.

• Çalışma tamamen sizin özgün çalışmanız ise "" kutucuğuna onay verin. 

• “Gönder” tuşunu tıklayın. Hepsi bu kadar! Tasarımınız yarışmaya sunuldu. İyi şanslar!

Bir yarışmaya katılmanın kuralları nelerdir?

Bir yarışmaya tasarım sunumu yapabilmeniz için, üye olmanız yeterlidir. Üyelik tarihinizden önce açılmış yarışmalara sunum yapamazsınız. Bunun nedeni, çok küçük olasılık olmakla beraber, kazanan seçim garantili yarışmalarda son dakika da bir yakınlarını sisteme üye yapıp tasarımın kalitesine bakmadan onun tasarımını kazanan olarak seçmesini engellemektir. Yeni yarışma başladığında adresinize bir davet postası gelir. Yarışma sayfasında "tasarım gir" tuşu görüntülenecektir.

Bir yarışmaya katılmak için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Hayır. Yarışmaya katılmak için herhangi bir ödeme yapmanız söz konusu değildir.

Yarışmalar sadece Türkiye den katılan tasarımcılara mı açık?

Hayır. Türkçeyi çözebilen herkes dünyanın her tarafından tasarım yarışmalarına katılabilirler. Sadece tasarımlarını sunmadan önce [ödül tutarını alabilmeleri] için ülkelerindeki ödeme olanaklarını iyice araştırmaları gerekir.

Nasıl tasarımcı olabilirim?

Bazıları diyecek ki tasarımcı olmak tecrübe, eğitim ve yetenek gerektirir. Neyse ki, Tasarlatasarlat a üye olmak bir tasarım sunmak, söylenenlerden çok daha basittir. Sadece  dijital ortamda kullanabileceğiniz bir vektörel programı öğrenmiş olmanız yeterli. Çalışmalarınızı vektörel bir programla yapmalısınız. Sunumlarınız JPEG, PNG veya GIF formatında olmalıdır. Bunlar bir yarışma sahibine tasarımınız hakkında yeterli detay bilgi verebilecek standartlardır. Yarışmayı kazanmanız halindefinal dosyaların sunumu için en az bir adobe illustrator, corel draw ve benzer vektörel çizim programı kullanmanız gerekir. Hemen [üye olun], profilinizi yazın ve hemen yarışma özetlerini gözden geçirmeye başlayın. Siz istediğiniz yarışmaya istediğiniz kadar tasarım sunmakta özgürsünüz. Tasarımcılar için herhangi bir ücret söz konusu değildir.

Bazı yarışmalardaki sunumlar neden görülemiyor?

Bir yarışmada sunumlar görülemiyorsa o yarışma [gizli yarışmadır]. Yarışma sahibi tasarımların herkese görünmesini engellemiştir. Bu yarışmalarda tasarımları sadece yarışma sahibi görebilir. Yarışma bittiği zaman, bütün kullanıcılar bütün sunumları görebilirler.

Gizli yarışma nedir?

Gizli yarışmada sunulan tasarımları yarışmayı açan taraf dışında hiç kimse göremez. Tasarımcılar sadece kendi tasarımlarını görebilirler. Yarışma sayfasına giren herhangi bir kişi hiçbir tasarımı göremeyecektir. Gizli yarışmada yarışmacılar yaratıcılıklarını çok daha özgürce ortaya koyabilirler ve kendi fikirlerini korumak gibi bir tasaları olmaz. Gizli yarışma tasarımcılara daha fazla bir koruma sunduğu için daha adil bir yarışmayı teşvik eder ve sonuçta daha iyi tasarımcıları çekerek daha kaliteli tasarımların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Fakat gizli yarışmalarda tasarımlar seçim yapıldıktan sonra açıldığı ve üyelerce görülemediği için alıntı tasarımlarla ilgili raporlama yapılamaz. Kazanan tasarımın seçilmesi ile birlikte bütün tasarımlar görünür hale gelirler. Kazanan tasarımın raporlanması halinde tasarımın alıntı olduğu sonucuna ulaşılırsa, karar yarışma sahibine bırakılır. İsterse kazananı iptal edebilir.

Özel yarışma nedir?

Tasarlatasarlat.com sitesine üye girişi yapmayanlar özel yarışmaları göremezler.Bu yarışmalar arama motorlarında listelenmezler ve bu yarışmaya katılan yarışmacıların tasarımları tasarlatasarlat.com portfolyolarında görülemezler. Yarışma bittiği zaman tasarımlar yalnız yarışma sahibi ve yarışmaya katılan tasarımcılar tarafından kendi hesaplarından görülebilir hale gelir. Özel yarışmaları arama motorları listelemez. Eğer yarışma sahipleri arama motorlarında markaları arandığında, yarışmalarının listelenmesini arzu etmiyorlarsa yarışmalarını özel konuma taşımalılar, sonradan yapılacak talepler sonucu yarışma aramalara kapatılsa bile neredeyse seneye varacak sürelerde listelerden düşmemektedirler. 

Çok özel yarışma nedir ?

Çok özel yarışmalar gizli ve özel açılırlar, arama motorlarından gizlenirler, sadece üye tasarımcılar tarafından görülebilirler ve gizlilik sözleşmesi imzalamayan kişiler bu tarz yarışmaları görüntüleyemezler.

Bir yarışmaya gireceğim zaman ne yüklemeliyim?

Çalışmalarınızı vektörel bir programla yapmalısınız. Bir yarışmaya bir tasarım sunacağınız zaman yükleyeceğiniz imaj A4 ölçeğinde, 150 dpi, ve 2 MB dan küçük, JPEG, PNG veya GIF formatında olmalıdır. Bunlar bir yarışma sahibine tasarımınız hakkında yeterli detay bilgi verebilecek standartlardır. Yarışmayı kazanmanız halindefinal dosyaların sunumu için en az bir adobe illustrator, corel draw ve benzer vektörel çizim programı kullanmanız gerekir. Unutmayın ki bu imaj çalışmanızın sadece bir gösterimi, bir tanımıdır. Eğer bir yarışma kazanırsanız, tasarım devrinde tasarımın aslını yükleme fırsatına sahip olacaksınız. Yarışma sahibinin sizin tasarımınızı yürüteceği gibi korkunuz varsa tasarımınızı filigranlamak veya ölçüleri ile oynamak gibi eylemlerde özgürsünüz.

Clipart veya Stock Image kullanabilir miyim?

Genel ve basit kural Stock Image veya Clipart kullanmamaktır. Benzeri görüntülerin çoğunun lisansı transfer edilebilir değildir ( Basit bir şekilde lisansı yarışma sahibine veremezsiniz.) ve size o görüntünün özellikle logo benzeri patentli ve ticari amaçla kullanılacak bir tasarımda kullanılma iznini vermez. Eğer gerçekten tasarımınızda Stock Image veya Clipart kullanmak istiyorsanız lütfen [Tasarımlarımda ne zaman Stock Image veya Clipart kullanabilirim?] metnini okuyun. Eğer yarışma sahibi sizin tasarımınızdan dolayı telif hakları ile bağlı bir resmi takibata uğrarsa bundan mutlu olmayacaktır ve uğrayacağı zarardan sizin sorumlu olacağınızı da unutmayın!

Lisanslı içerik beyanı nedir?

Lisanslı içerik beyanı tasarımcıların üçüncü kişilere ait elemanları tasarımlarında kullandıklarının bildirimidir. 

•Eğer tasarımınız %100 kendinize ait özgün bir tasarımsa bu konu sizi bağlamayacaktır. Sadece tasarımınızın sunumunu yaparken “Bu tasarım tamamen benim kendi özgün çalışmamdır.” kutucuğunu işaretleyin. 

•Eğer tasarımınızda üçüncü bir kişiye ait elemanlar bulunuyorsa, o zaman “Bu tasarım bana ait olmayan elemanlar içerir” sekmesini tıklayın ve kullandığınız clipart veya stock images ile ilgili detayları girin. Eğer bu elemanların tasarım sahibi tarafından satın alınması gerekiyorsa bu konuda yarışma sahibi bilgilendirin.

•Eğer tasarımınız özgün değilse hiç giriş yapmayın. Buna izin vereceğimizi sandığınızı düşünemiyoruz bile.

Rasterize uyarlama nedir?

Rasterize uyarlama genelde Illustrator, Postscript dosyalar gibi vektör esaslı object oriented grafiklerin TIFF, GIF gibi bitmapped pixel esaslı grafiklere dönüştürülmesi anlamında kullanılan bir kavramdır.

Logo yarışmalarında mockup kullanabilir miyim?
Logo yarışmalarında Mockup sunumlar tercih edilmemeli, eğer mockup sunum yapacaksanız, mockup sunuma, tasarımın sade hali ile tek sunum içinde paylaşımlı yapılması halinde izin verilir. Tek başına yapılan mockup sunum kaldırılır, tek başına yapılan sade sunumlar ise kaldırılmaz. Bu karar mockup sunumu yapanlarla, mockup sunumuna karşı olanların tartışmalarını bitirmek amacı ile tarafların onayı ile uygulamaya konmuştur.
Tasarımlarımda ne zaman stock image veya clipart kullanabilirim?
Biz tasarımlarınızda stock image veya clipart kullanmanızı önermiyoruz. Fakat;

1-Tasarım eğer ticari olarak kullanılmayacaksa;

2-Lisanslı içerik kullanıyor olduğunuz konusunda yarışma sahibine, lisansı satın alması gereksin veya gerekmesin, beyanda bulunmanız halinde uygun olabilir.

3-Logo tasarımları özgün olmalıdır. stock image veya clipart kullanılmamalıdır.

Size şiddetle [Stockphoto’s top five license faux pas.] Metnini okumanızı tavsiye ederiz. Benzeri görüntülerin çoğunun lisansı transfer edilebilir değildir ( Basit bir şekilde lisansı yarışma sahibine veremezsiniz.) ve size o görüntünün özellikle logo benzeri patentli ve ticari amaçla kullanılacak bir tasarımda kullanılma iznini vermez. Yarışma sahibine tasarımınızda lisanslı içerik bulunduğuna dair beyanda bulunmamanız halinde yarışma sahibinin görebileceği bütün zararlardan sorumlu olursunuz. 

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz bizim [Fikir ve Sanat Eserleri Devir Anlaşması] metnini okumanızı öneririz. Lütfen kuralları ile oynayın!

Tasarımımda hangi fontları kullanabilirim?
Birçok tasarımda hangi fontu istiyor ve beğeniyorsan kullanabilirisin! Bunun dışında kalan tek yarışma logo yarışmalarıdır. Logo tasarımlarında kendi özgün fontunu temin etmen gerekir. Kullandığın font, o fontun lisansı izin verdiği sürece, başka bir fonttan türetilmiş olabilir. Eğer değiştirmeden ticari niteliğe sahip bir fontu bir yarışmada kullanırsanız sizden beklediğimiz onu dış hatları ile ifade eden bir formatta kullanmanız. Bunun anlamı ben bu formatta ki fontun kendisini temin etmiyorum demektir. Eğer yarışma sahibi font dosyalarını isterse kendisi fontu satın almak durumundadır.
Tasarımlarımı hangi formatlarda sunmalıyım?

[Bir yarışmaya bir tasarım girişi yapacağınız zaman] veya hazır tasarım pazarında bir tasarımınızı sergilemek istediğiniz zaman tasarımınızın JPEG veya PNG formatında [rasterize uyarlamasını] yükleyin. Eğer bir yarışma kazanırda [final çalışmaları yükleyecekseniz,] yarışma özetini inceleyin ve yarışma sahibi ile irtibata geçin. Gene de bir şeyler eksikse [önerilerimizi inceleyin]. Hazır tasarım pazarında bir tasarımınızı sergilemek için yükleme yapacaksanız lütfen tasarımınızın EPS uyarlamasını yükleyin.

Tasarımım yarışmadan niçin elendi?
Yarışma sahipleri büyük olasılıkla açtıkları yarışmalara katılan bütün yarışmacılara geri bildirim yaparlar. Nitekim biz yarışma sahiplerine geri bildirimlerini dikkate almadan çalışılmış tasarımları elemelerini, yıldız değerlendirmelerini ve yorumlarını beğendikleri tasarımlar için yapmalarını öğütlüyoruz. Tasarımınızın elenmiş olmasını sizin tasarım kalitenizin bir yansıması olarak almayın. Tasarımınız çok iyi olabilir fakat büyük olasılıkla yarışma sahibinin isteklerini karşılamamaktadır. Parmaklarınız daima yarışma sahibinin nabzı üzerinde olsun.
Benim tasarımım neden popular tasarımlar içinde yok?

Son 14 gün içinde sunulan ve yüksek değerlendirme almış tasarımlar arasından bir algoritma ile seçilen 25 tasarım ön sayfadaki “popular tasarımlar” alanında görüntülenir. Bu alanda sadece 25 tasarım için yer var. Gözlerinizi açık tutun, daha fazla yarışma kazanın; yakında sizinki de orada görünebilir.

Portfolyomu Facebook ta nasıl paylaşacağım?
[Hesabınızı Facebook profilinize bağladığınız] zaman Facebook profilinize Tasarlatasarlat sekmesi ekleyebileceksiniz. Bunu yapmak için Facebook profilinize gidin sekmelerin yanında bulunan ‘ + ‘ tuşunu tıklayın. Bu size Facebook profilinize ekleyebileceğiniz sekmelerin bir listesini gösterir. Listeden Tasarlatasarlat ı seçin. Eğer listede görünmüyorsa arayın. Eğer bir sorununuz olursa [Facebook (help) yardım sayfalarına başvurun.]
Neden renkler farklı ekranlarda farklı görünüyor?

Farklı ekranlar, farklı işletim sistemleri ve hatta farklı web tarayıcıları farklı renk karakteristiklerine sahiptirler. Öyle ki her ekranda aynı renkleri almak neredeyse olanak dışıdır. Ne yazık ki tasarımcılar bu gerçekle yaşamak zorundalar. Kendi ekranınızı kalibre ederek daha tutarlı bir sonuç almanız olasıdır, fakat bu sadece sizin durumunuzu geliştirir. Yarışma sahibi ve son kullanıcı için renkler hala sizin gördüğünüzden farklı görünecektir. Bazı program paketleri renklerin farklı işletim sistemleri üzerinde nasıl görünecekleri ile ilgili yaklaşık görüntüler sağlamaktalar. Birçok Adobe ürünlerinde View menu den "Proof Colors" sekmesini seçerek renkleri ayarlamanız olasıdır. Bu size imajın Mac veya PC de nasıl görüneceğine dair bilgi verir. CMYK renkleri ile servis edilen basım işi projeleri basıldıkları zaman çok daha tutarlı sonuçlar verirler. Bununla beraber gene de renkler farklı ekranlarda farklı görüntüleneceklerdir.

Neden tasarımlarım düşük yıldız değerlendirmeleri alıyor?
Yıldız değerlendirmeleri tasarım becerinizin gelişmesi için çok gerekli değil. Çoğunlukla yarışma sahipleri yıldızları kendi tercihlerine yakınlıklarına göre verirler. Düşük yıldız değerlendirmesi sizin kötü bir tasarımcı olduğunuz anlamına gelmez. Genelde sunduğunuz tasarımın, yarışma sahibinin düşündüğüne yakın olmadığı anlamını taşır. Yorumlarda yarışma sahibi ile konuşmak onun ne istediğini anlamanıza ve sizin daha önce sunduğunuz tasarımları geliştirmenize katkı yapar. Biz buna Yarışma Sahibini okumak diyoruz.
Yarışma sahibi ile nasıl irtibat kurabilirim?

Yarışma sahibi ile irtibata geçmek için Tasarlatasarlat üzerinden ona bir [özel mesaj] gönderebilirsiniz. Bunu yapmak için, yarışma sayfasındaki yarışma başlığının tam altında bulunan Yarışma Sahibikullanıcı ismini tıklayın. Bu sizi yarışma sahibinin profiline götürecektir. Sonra sağ üstte "Özel ileti gönder" link bağlantısını tıklayın.

Belirli bir tasarımı yaptığım yoruma nasıl bağlayabilirim?
Sadece tasarım numarasının önüne çatal işareti koyarak yazın.
Tasarımımı yaptığım zaman yarışma sahibine eposta gönderebilir miyim?

Hayır! Tasarım devir işlemini atlamanız ve Yarışma Sahibi ile direkt ilişkiye geçmeniz halinde size ödemenin yapılması garantisi ve tasarım sahibinin telif devir hakkı garantisi ortadan kalkar. Yarışma ile ilgili her türlü iletişim olanağı sitemiz üzerinden sağlanmaktadır. 

Bir tasarımımı yarışmadan nasıl geri çekerim?
Bir tasarımı geri çekmek için: 

•Yarışma sayfasına gidin ve çekmek istediğiniz tasarımınızın üstünde bulunan "Tasarımları" linkini tıklayın. O yarışma ile ilgili yaptığınız tasarım girişleri sayfasına gideceksiniz. 

•Çekmek istediğiniz tasarımın sağ altında bulunan “Tasarımı Geri Çek” tuşu dikkatinizi çekecektir. Bu tuşu tıkladığınızda tasarımınızı geri çekmiş olacaksınız. Bu işlemi tasarımı [geri koyma işlemi] ile geri çevirebilirsiniz.

Yeni bir yarışma açıldığı zaman ben nasıl bilgi sahibi olabilirim?
Her açılan yeni yarışma için biz gerçek zamanlı bir web bildirimi yapıyoruz. Bu web bildirimlerine girmek için tarayıcı (browser) konum çubuğunuzdaki web bildirimi ikonunu tıklayın. Birçok modern web tarayıcıları (browserleri) dahili (built-in) web bildirimlerine kayıt için destek sistemine sahiptirler. Daha fazla bilgiyi web bildirimleri üzerine bilgi [(information on web feeds)] veya Wikipedia da bildirim toplayıcıları listesinde [(a list of feed aggregators)] bulabilirsiniz.
“Özet Geri Bildirim” tuşu nedir?
Biliyorsunuz ki her büyük yarışmanın temellerinden biri açık ve kolay anlaşılır bir yarışma özetidir. “Özet Geri Bildirim” seçeneği yarışma sahibine yarışma özeti hakkında geri bildirim yaparak yarışma özetlerinin ne kadar mükemmel olduğunu bildirmek veya Tasarlatasarlat ı haberdar ederek yarışma sahibine özetini geliştirmesi yönünde yardımcı olmalarını sağlamak için çok iyi bir yoldur. Bu tuş üç farklı seçenek sunmaktadır. “Mükemmel! A+!”, “Yarışma özeti anlaşılır değil.”, “Uygun değil” 

Mükemmel! 

Bir tasarımcı için beklentilerini karşılayan, açık, net, anlaşılabilir bir yarışma özeti. Eğer bu seçeneği seçerseniz biz de yarışma sahibine olumlu bir geri bildirim yapmaktan hoşlanacağız. Eğer öyleyse bu seçeneği seçin. Bu seçeneği seçtiğinizde yarışma sahibi bizden, sadece sizin geri bildiriminizi değil aynı zamanda başarılı sonuç alabilmesinden emin olabileceği bazı taktikler ve ip uçları alacaktır. 

Yarışma özeti anlaşılır değil. 

Eğer siz yarışma özetinde ne istendiğinden veya sizden ne kadar iş istendiğinden tamamen emin olamazsanız bu seçeneği seçin. Eğer bu seçeneği seçen bir başka yarışmacı daha varsa yarışma sahibine ulaşmaları ve ihtiyacı olan değişiklikleri yapmasına yardımcı olmaları için müşteri destek ekibimize bir mesaj gönderilir.

• Uygun olmayan istekler.Eğer yarışma sahibi, kodlanmış yarışma, Flash öğeleri gibi bizim servis etmediğimiz veya minimum ücretle gerçekçi olmayacak kadar çok iş istiyorsa bu seçeneği seçin. Eğer bu seçeneği seçen bir başka yarışmacı daha varsa yarışma sahibine ulaşmaları ve değişiklikleri nasıl yapabileceği doğrultusunda gerekli talimatları vermesi için müşteri destek ekibimize bir mesaj gönderilir.

Yarışma sahibinin kazananı seçmesi niçin o kadar uzun zaman alıyor?
[Yarışma sona erdiği andan itibaren yarışma sahibinin kazananı seçmesi için 14 günü var]. Bazen yarışma sahibi kazananı seçmekte zorlanabilir. Bazen tasarımları kendi müşterilerine veya ortaklarına sunmaları ve görüşlerini almak durumunda olabilirler. Sabırlı olun!
Yarışma sahibi tarafından ödülün bana verileceği doğrultusunda bir söz verildi. Fakat ödül bir başkasına verildi. Ne yapabilirim?
Ne yazık ki, yarışma sahibini ödülün size verilmesi için baskılayamayız. Onlar düşüncelerini yarışmanın bitiminden sonraki 14 gün süresince istedikleri kadar değiştirme özgürlüğüne sahipler. Bizim yapabileceğimiz tek şey yarışma sahibinden bir daha böyle bir söz vermemesini istemektir. Elimizden gelebilecek budur.
Bir yarışma kazandığım zaman neler yükleyeceğim?

Genellikle nihai teslimat için konuşulacak en doğru kişi yarışma sahibidir. Sıklıkla onların yarışma özetinde açık olarak ortaya koydukları belirli istekleri olur. Eğer ne nedenle olursa olsun, bunlar özet içinde belirtilmemişse yarışma tartışmaları içinde veya özel mesaj yolu ile sormakta özgür olun. Web sayfası tasarımları, Twitter arka zemini ve diğer bitmap imajlar için Photoshop [PSD] nin bir layered (katmanlı) [RGB] dosyası ile veya Fireworks [PNG] formatı ile sunum yapmalısınız. Yanında bir düz JPEG formatında sunumda yapılması iyi bir düşünce olur. Bu sunum layered (katmanlı) dosyanın nasıl görüneceği konusunda bir fikir verir. Eğer basılacak bir logo veya diğer bazı vektör imaj tasarımı söz konusu ise o zaman bir [EPS], [Al], [CDR], [PDF] veya [SVG] formatında bir [CMYK] uyarlaması temin etmek sizin için en iyi sunum şekli olur. Eğer özette one-color pantone veya belirtilmiş başka bir şey varsa onuda pakete dahil etmelisiniz. [Tasarımınızın içerdiği herhangi bir ticari font] [rasterize] edilmeli, dış hatlarla ifade edilmeli veya lisansı yarışma sahibi tarafından resmi olarak temin edilmelidir.

Bir tasarım yarışmasında tasarım devir işlemleri nasıl yapılır?

[Yarışma Sahibi bir kazanan ilan ettiği zaman] devir işlemleri başlar.

1-İlk önce Tasarımcı ve Yarışma Sahibi bir [telif hakkı anlaşması] imzalarlar.

2-Tasarımcı telif hakkı anlaşmasını imzaladıktan sonra yarışma sahibinin [istediği formatta] tasarımın son halini yükler.

3-Yarışma sahibi tasarımı gözden geçirir ve eğer gerek duyarsa [tasarımcıdan değişiklikler isteyebilir.] 

4- Yarışma sahibi memnun olduğu zaman dosyaları onaylar ve tasarımcı ödülü almaya hak kazanır. 

Daha sonra tasarımcı Tasarlatasarlat tan ödülün kendisine ödenmesini ister veya ödülü bir başka şekilde kullanır. Eğer yarışma sahibi hiç bir neden olmaksızın, tasarımcı tarafından yüklenen dosyaları yarışma başlangıç zamanından itibaren 30 gün içinde onaylamaz ise tasarım onayı  tarafımızca yapılır.

Dikkat: Tasarım onaylamadan önce [tasarımın özgün ve uygun formatta olup olmadığı kontrol edilmelidir.] 

Bir telif hakkı transfer anlaşmasını nasıl imzalayacağım?

Bir telif hakkı transfer anlaşmasını imzalamak için önce gerçek detaylarınızı girin, unutmayın ki bu bir resmi kontrattır! “Yukarıdaki şartları ve Tasarım üstündeki bütün haklarımın transfer edilmesini kabul ediyorum” ibaresinin yanındaki kutucuğu tıklayın. Daha sonra “Anlaşmayı imzala” tuşunu tıklayın.

Telif hakkını transfer ettikten sonra ücretin ödeneceğinden nasıl emin olabilirim?

Tasarım yarışması başlatılmadan önce ödül miktarı Tasarlatasarlat a ödenir. Biz iyi bir nedeni olmadan seçilmiş bir tasarımın ödülünü yarışma sahibine bırakmayız.

Eğer yarışma sahibi ücretimi ödemezse ne yapabilirim?

Bu hileli bir soru. Bütün yarışmalar peşinen ödenmiştir. Tasarlatasarlat kazanan seçildiğiniz zaman size ödemeyi yapacaktır. Tasarımınız kazanan tasarım seçildikten ve siz final tasarım dosyalarını yüklemeyi tamamladıktan sonra (Tasarım devri) biz otomatik olarak ödül miktarını hesabınıza kaydedeceğiz. Eğer, sebebi ne olursa olsun yarışma sahibi sizinle özel olarak irtibata geçerse (Belki ikinciliği kazandınız!) ödeme yapılmadan final tasarımları gönderip göndermemekte özgürsünüz. Yarışma ödül miktarının altında bir ödemeyi kabul etmemelisiniz. Eğer ederseniz o da sizin takdiriniz.

Ödememi almak için ne yapacağım?

Bir ödül kazandığınız veya bir tasarım sattığınız zaman “Hesabım” a gidin sol taraftaki menüden “Hesap Durumu” linkini tıklayın. Açılan sayfada hesabınızla ilgili bütün bilgileri göreceksiniz. Hesabınızdan para çekmek için "Aktarılması gereken tutarı kutucuğa yazın" ve “Talep Ediyorum” tuşunu tıklayın. Bu link sadece hesabınızda 50 TL den fazla miktar bulunduğunda görünür.

Yarışma sahibi yarışma sona ermeden önce yaptığım bir sunumun kopyasını isteyebilir mi?
İsteyebilir, fakat siz olumlu cevap vermek zorunda değilsiniz. Yarışma kuralları içinde kalarak kazanan ilan edilmedikçe ve şartlara göre ödül miktarını almadan yarışma sahibine herhangi bir dosya göndermeyin.
Yarışma tamamlandıktan sonra revizyon istenirse yapmak zorunda mıyım?

Eğer yapmak istemiyorsanız hayır. Bir çok tasarımcı küçük oynamaları, minimal düzeltmeleri ücretsiz yaparlar. Fakat fazla kapsamlı revizyonlar için makul bir ücret talep edebilirsiniz. Bununla beraber bunlar bizim tavsiyelerimiz; gerisi tamamen size kalmış.

Benim görüntü resmim “Yeni kazanan tasarımcılar” içinde neden görüntülenmiyor?
Yeni kazanan tasarımcılar” alanında kazanan 100 en iyi tasarımcı arasından bir algoritim yolu ile seçilen sadece 48 tasarımcının görüntü resmi görüntülenmektedir. Yarışma kazanmış olmanız görüntü resminizin o alanda görüntülenmesi için yeterli değildir. Orada sadece 48 görüntü resmi için yerimiz var. Gözlerinizi açık tutun, daha fazla yarışma kazanın yakında sizinki de orada görüntülenebilir.
Bir yarışma kilitlendiği zaman veya geri çekildiği zaman benim sunumlarım ne olur?
Bir yarışma kilitlendiği veya geri çekildiği zaman yaptığınız sunumlar ve yorumlar sizin kendiniz, diğer kullanıcılar ve yarışma sahibi dahil herkese kapatılır. Tasarlatasarlat yarışmayı tekrar açıncaya kadar görüntülenmezler. Bundan amaç yarışma sahibinin yarışmayı geri çekmesi sonrası tasarımcıların tasarımlarının çalınmasını engellemektir.
Bir yarışmayı niçin rapor etmeliyim?
Bir yarışmayı rapor ederek Tasarlatasarlat ın tasarımcılar ve yarışma sahipleri için mükemmel topluluk olarak devam etmesini sağlamakta bize yardım etmiş olursunuz. Lütfen [aşağıda belirtilen kategorilerden birine giren herhangi bir yarışma gördüğünüzde rapor ediniz]. 

• Uygunsuz içerik. Eğer uygunsuz bir içerik varsa onunla uğraşmamız için mümkün olduğu kadar kısa sürede bize bildirin.[Bizim neleri uygunsuz kabul ettiğimizle ilgili bir listemiz var]. Fakat kısaca, eğer herhangi birinin bunu saldırgan bir davranış olarak görebileceğini düşünüyorsanız lütfen rapor edin. 

•Yanlış kategori. Bazen yarışma sahibi yarışmasının hangi kategoriye gireceği konusunda yardıma gereksinim duyar. Eğer bir yarışma sahibi yanlış bir yerdeyse bize bildirin ki onu doğru yere yönlendirelim. 

•Bir yarışmada birden fazla farklı kategoriye giren işler talebi. Bazı yarışmacıların hevesli olmasına rağmen buna izin verilmez. Böyle bir yarışma ile karşılaştığınızda rapor edin ki onun için en uygun çözümü bulalım. 

•Bizim sağlamadığımız bir hizmetin isteniyor olması. Sağlamadığımız bir hizmeti isteyen bir yarışmaya yarışmacılar bunu yapmak isteseler bile izin verilmez. Örneğin bir web tasarımı yarışmasında web geliştirme (Web sayfası yapımında tasarım dışı diğer işler) istenmesi. Lütfen bunları rapor edin.

•Kazananın seçilmemesi. Eğer bir yarışma terk edilirse, bize rapor etmeden önce, gözden geçirme süresinin bitiminden sonraki yedi gün için bekleyin. Yarışma sahibinin bütün olasılıkları ortaklarına sunabilmesi için biraz zamana sıklıkla ihtiyacı olur.

•Normal olmayan şüpheli aktivite.Eğer yarışma hakkında herhangi bir şey size garip ve ters geliyorsa bilgimiz olsun. Bu terslik özet içinde, yarışmadaki bir yorumda veya kazananın seçilmesinde olabilir. Gariplik ne olursa olsun konuyu derinliğine takip edecek bir hafiye ekibimiz var.

Bütün bunların yanında her zaman unutmamanız gereken şey bu tip problemler hakkında bir yorum göndermeden önce yapılacak yorumların itibarların zedelenmesi, yarışma ödülünün geri çekilmesi gibi sonuçlar ortaya çıkarabileceğini düşünmeniz gerektiğidir.

Bir yarışmayı nasıl rapor ederim?

Basit bir şekilde yarışma sayfasındaki “Yarışmayı rapor et” tuşunu tıklayın. Gereken bilgileri verin. Ondan sonra sıkı bir şekilde oturun. Biz hemen konuyu takibe alacağız.

Bir tasarımı rapor ederken bahsedilen URL den kasıt nedir?
Eğer mümkünse raporunuza özgün içerikteki özgün sanat çalışmasının URL sini ekleyin. Bu bize raporunuz üstünde ve imajın kime ait olduğu konusunda yapacağımız çalışmalara kolaylık sağlayacaktır. 

Stok imaj sitelerindeki URL ler. [iStockphoto], [Shutterstock], [stock.xchng], [Getty Images], ve [Jupiter Images] gibi sitelere link sorunsuzdur. Onlar bizi kendi sitelerinde bulunan imajların legal olarak kullanılıp kullanılmadığı konusunda bilgilendirebilirler. Örneğin: [ttp://www.sxc.hu/photo/603001] URL si bizim ihtiyacımız olan her şeyi verir. 

Diğer sitelerden URL ler. Eğer konu olan imaj bir stok sitesinden değilse lütfen bize imajın URL sini gönderin. 

Online elde edilemeyen imajlar. Eğer bir imaj online bulunamıyorsa lütfen imajın ve lisans detaylarının nereden elde edilebileceğini bize açıklayın. 

İmaj, dosya veya foto paylaşım sitelerine olan URL ler. Bu konularda bize URL göndermenizde bir fayda yok. Buralardan bir bilgi almak mümkün değil ve raporunuzla ilgili bir çalışma yapmamız çok zor.

Bir tasarımcıyı nasıl raporlarım?

Bir tasarımcıyı rapor etmek için ilgili tasarımcının yarışmadaki sayfasındaki tasarımının altında bulunan “Tasarımları” linkini tıklayın. Bu sizi Tasarımcının o yarışma ile ilgili sayfasına götürecektir. Açılan sayfanın sağ üstünde bulunan " Tasarımcıyı Rapor Et" linkini tıkladığınızda açılacak sayfadaki raporlama kutusuna gerekenleri yazabilirsiniz. Bizim sizlere, [Bir tasarımcıyı ne zaman rapor etmeliyim?] ve [Niçin tasarımcıyı raporlamalıyım?] Konularında birçok tavsiyelerimiz olacak. 

Dikkat! Tasarımcı hakkında şikayet edici yorumlar yazmayınız. O anın sıcaklığında bu kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabilir fakat bu davranış sıcak savaşlar yaratmaktan başka bir işe yaramayacak, bir başkasının itibarını zedelemekten öteye gitmeyecek belki de yarışma sahibinin yarışmadan vazgeçerek parasını geri çekmesine neden olabilecektir.

Bir yarışmaya sunulmuş bir tasarımı nasıl rapor ederim?

Bir sunulmuş tasarımı rapor etmek için ilgili tasarımcının yarışmadaki sayfasındaki tasarımının altında bulunan “Tasarımları” linkini tıklayın. Bu sizi Tasarımcının o yarışma ile ilgili sayfasına götürecektir. Açılan sayfanın sağ üstünde bulunan " Tasarımcıyı Rapor Et" linkini tıkladığınızda açılacak sayfadaki raporlama kutusuna gerekenleri yazabilirsiniz. Yarışmaya herhangi bir yorum bırakmayın. Bu davranış sıcak savaşlar başlatmaktan, yarışma sahibini sinirlendirmekten ve herkesin itibarını zedelemekten başka bir işe yaramaz. Eğer bir telif hakkı ihlali rapor ediyorsanız raporunuz: 

1-[Özgün içerikteki telif haklı imajın URL sini], 

2-Telif hakkı ihlali yapan tasarımın numarasını içermelidir.

 Aynı zamanda [telif hakkı kapsamına nelerin girdiği] konusunu iyi anladığınızdan emin olmalısınız. Eğer başka bir tasarımcıyı sizin [tasarımınızı çalmakla] suçluyorsanız unutmamalısınız ki aynı yarışmadaki tasarımlar arasında belirli miktarda benzerlik beklenir bir şeydir. Lütfen bu tip tasarımları rapor etmeden önce [“Eğer birisi tasarımımı çalarsa ne yapabilirim?”] konusunu okuyun. Eğer bütün bu açıklamalar gene de sizi tatmin etmiyorsa ve konu olan tasarım üzerinde hak sahibi olduğunuzdan emin olduğunuzu düşünüyorsanız indirme uyarısı verebilirsiniz. Bu ilgili tasarımın ihtiyati tedbir olarak engellenmesidir ve ancak telif hakkına sahip olduğunuz bir çalışma için uygulanabilir.

Uyarı! Eğer telif hakkına sahip olduğunuz doğrultusunda yetersiz ve eksik belgelendirme yaparsanız biliniz ki her türlü zararlardan ve hukuki masraflardan sorumlu tutulursunuz.
Bir tasarımcıyı ne zaman rapor etmeliyim?
Tasarlatasarlat herkese açık olduğu için her zaman sorun yaratmak isteyen bazı kişiler olacaktır. Topluluğumuz için burayı zaman geçirmek için mükemmel bir yer olarak tutmaya kendimizi adadığımız için bu tip kişilere hizmet vermeme hakkımızı her zaman saklı tutuyoruz. Bizim dikkatimize getirilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir davranışla karşılaşırsanız [lütfen bize bildirin.]

Dikkat! Tasarımcı hakkında şikayet edici yorumlar yazmayınız. O anın sıcaklığında bu kendinizi daha iyi hissetmenize neden olabilir fakat bu davranış sıcak savaşlar yaratmaktan başka bir işe yaramayacak, bir başkasının itibarını zedelemekten öteye gitmeyecek belki de yarışma sahibinin yarışmadan vazgeçerek parasını geri çekmesine neden olabilecektir.

Rapor etmem gereken yakışıksız ve uygunsuz şeyler nelerdir?

Eğer size, arkadaşlarınıza, ailenize veya çalışma arkadaşlarınıza karşı bazı yaklaşımların saldırganca olduğunu hissederseniz uygunsuz içerik sahibi [Tasarımcıyı] veya [Yarışma Sahibi] kişiyi raporlayın. Saldırgan içerik sadece bunlarla sınırlı olmamakla beraber: 

•erişkin içeriği. Sitemizde erişkin içeriğe izin verilmez. Görülmesi veya raporlanması halinde çıkartılır. 

•Saldırgan bir dil veya davranış. Politik veya dinsel bir yaklaşımı izlemiyoruz. Fakat ırkçı, pornografik veya başkalarının hoş göremeyeceği başka konular çıkartılır. 

•Spam veya reklam içerikleri. Tasarlarlatasarlat arındırılmış bir ortamdır. Bize ortamı temiz tutmak ve pisliklerden temizlemek için yardımcı olun. 

Tasarlarlatasarlat her yaştaki insanlar için oluşturulmuş aile dostu bir ortamdır. Sonuç olarak insanları olası saldırgan davranışlardan korumak için bizim hızlı hareket etmemiz gerekir. [Hizmet anlaşmamız] “saldırgan, kanunsuz, taciz edici, hakaret içeren, karalayıcı, küfürlü, tehdit edici, muzır, kaba, müstehcen veya bir başka şekilde karşı çıkılabilir” gönderimleri özellikle yasaklar.

Bir konuyu rapor ettim. Şimdi ne olacak?

Teşekkürler. Rapor ederek tasarımcılar ve yarışma sahipleri için Tasarlatasarlat ın daha güçlü, enerjik ve sağlıklı bir topluluk olmasına katkıda bulunuyorsunuz. Raporlarınızı çok ciddiye alıyoruz ve bütün raporlamalara 48 saat içinde bakıyoruz. Konuya göre alınacak tavır biraz daha uzun zaman alabiliyor. Bir çok raporlanmış kullanıcının bizim kurallarımızı ihlal ettiğini sanmayın. Bu konuların çoğunda bizim için gerekli olan şey, onlara dostça yaptıklarının doğru olmadığını hatırlatmak ve onlara yardımcı olacak öneriler yapmaktır. Açık telif hakkı ihlali durumlarında ise biz bu hoş olmayan girişleri siliyoruz ve tasarımcısı ile konuşuyoruz. Durumun özelliğine bağlı olarak yaptırımlarımız,ciddi konularda; kalıcı yasaklama küçük ihlaller veya yanlış anlamalarda ise bir uyarı şeklinde olabilmektedir. 

Eğer tasarımınızın kopyalanmış olduğunu rapor edecekseniz [Birisi tasarımımı çalarsa], [Telif ve Fikir Mülkiyeti Hakları] konularını okumanızı öneririz.

SIKÇA SORULAN SORULAR
GENEL
KULLANICI HESAPLARI
TELİF HAKLARI
TASARIMCI ÖDEMELERİ
TASARIM YARIŞMASINI BAŞLATMAK
TASARIM SUNUMU
ÜCRETLER VE MALİYETLER
KILAVUZLAR
TOPLULUK GENEL KILAVUZU
YARIŞMA SAHİBİ KILAVUZU
TASARIMCI KILAVUZU